Nalepki ekologiczne na wjazd do miast zagranicznych

Przygotowujesz się do wycieczki zagranicznej własnym samochodem? W swoich planach musisz uwzględnić przepisy dotyczące ekologii, obowiązujące w konkretnych miastach na trasie planowanego przejazdu. Poszczególne miasta Niemiec, Austrii i Francji zakazują wjazdu pojazdom niespełniającym restrykcyjnych wymogów ekologicznych. Aby udowodnić, że twoje auto ma minimalny wpływ na środowisko, musisz zaopatrzyć się w specjalną nalepkę ekologiczną.

Co to jest nalepka ekologiczna?

Plakietka, winietka czy naklejka ekologiczna, którą umieszcza się na przedniej szybie samochodu, uprawnia kierowcę do wjazdu na teren dużych miast europejskich, gdzie obowiązują specjalne strefy ekologiczne. Ograniczenie ruchu wyłącznie do pojazdów opatrzonych plakietką ekologiczną ma na celu poprawę jakości powietrza zwłaszcza w centrach metropolii.

Choć w Polsce jak dotąd nie istnieją podobne przepisy, na Zachodzie wciąż przybywa miast, wjeżdżając do których bez zielonej winietki, sporo ryzykujesz. Kary za brak plakietki u naszych zachodnich sąsiadów sięgają do 80 Euro w Niemczech i od 2180 euro w Austii (nawet w przypadku kiedy pojazd spełnia normy ekologiczne wymagane w danej strefie!) – ostrzega nasz rozmówca z warsztatu samochodowego CELMER AUTO-MOTO w Toruniu.

Jak kupić nalepkę ekologiczną na auto?

W Niemczech obecnie obowiązuje ponad 50 stref ekologicznych. To dużo, jednak większość z nich znajduje się w zachodniej części kraju. Lista jest bardzo długa, toteż planując swoją wyprawę po prostu sprawdź czy miasto, do którego się wybierasz jest nią objęte (niemiecka strona dostępna jest również w języku polskim).

Jeśli okazuje się, że potrzebujesz naklejki, będziesz musiał ją wyrobić. Plakietkę możesz kupić w Niemczech na stacjach diagnostycznych i w warsztatach samochodowych lub jeszcze przed wyjazdem, co jest oczywiście bezpieczniejszą i tańszą opcją. Winietki ekologiczne w Polsce wystawiane są przez PZM i niektóre stacje kontroli pojazdów. Za wydanie nalepki zielonej zapłacisz niecałe 90 zł.

Oczywiście, aby otrzymać naklejkę, pojazd musi spełniać konkretne wymagania. Co więcej, w zależności od klasy EURO, przyznaje się plakietki w różnych kolorach. To, jaką plakietkę otrzyma twój samochód, ustala się na podstawie specjalnego klucza, rozpisanego w tabeli klasyfikacyjnej.

Składając wniosek o wydanie plakietki w Polsce musisz przedstawić dowód rejestracyjny oraz aktualne badanie techniczne pojazdu. Czas oczekiwania na wydanie plakietki wynosi ok. 10 dni roboczych, jednak jeżeli zależy ci na czasie, możesz poszukać warsztatu, który wydaje je od ręki. W Toruniu takie usługi świadczy np. OSKP przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 103B.

Materiał partnera