Parametry akumulatorów

Najważniejsze parametry akumulatorów

Kwasowe, żelowe, AGM… na rynku jest wiele rodzajów akumulatorów o różnorodnych parametrach. Wybór tego urządzenia nie jest jednak problematyczny, jeśli wiesz, na co zwracać uwagę. Chociaż na etykiecie akumulatorów zauważysz ciągi liter i cyfr, to pod nimi kryją się napięcie, pojemność, prąd rozruchowy i norma. Co warto o nich wiedzieć?

Parametry akumulatorów – podstawowe informacje

Akumulator z czasem ulega zużyciu – jak każda bateria. Przy wyborze nowego musisz się kierować konkretnymi parametrami. Przede wszystkim poznaj zalecenia producenta lub skonsultuj zakup ze sprzedawcą. Warto jednak wiedzieć co nieco na temat parametrów tego urządzenia.

Pierwszym jest po prostu kształt i rozmiar. Akumulator musi idealnie wpasowywać się w miejsce montażu. Druga kwestia dotyczy typu tej baterii. Sprzedawcy oferują kilka jej rodzajów, a do najpopularniejszych należy między innymi akumulator z płynnym elektrolitem, zwany przez wielu tradycyjnym. Sprawdza się przede wszystkim w starszych samochodach, ale można go też spotkać w nowych modelach. Ponadto na rynku są dostępne jego odmiany w technologii ECM, które charakteryzują się jeszcze większą wydajnością.

Drugi popularny akumulator to AGM. Jest przeznaczony do najnowszych aut, w tym hybrydowych lub bardzo intensywnie eksploatowanych, jak samochody policyjne.

Trzecia grupa to akumulatory żelowe, zazwyczaj stosowane jako rozruchowe oraz w pojazdach wymagających długotrwałego zasilania. Spotkasz je również w skuterach i quadach.

Jakie parametry akumulatorów są najważniejsze?

Niezwykle istotnym parametrem jest pojemność znamionowa wyrażana w amperogodzinach – Ah. To ona oznacza zdolność do gromadzenia energii elektrycznej w jednostce czasu. Pojemność musi być dostosowana do pojemności skokowej silnika i odbiorników prądu na przykład urządzeń elektrycznych. W akumulatorze może wynosić maksymalnie 10 proc. więcej niż zalecana.

– Kolejna kwestia dotyczy prądu rozruchowego. To wartość prądu, jaką akumulator odda w sposób ciągły. Następnym charakterystycznym parametrem jest napięcie. Na przykład w większości samochodów osobowych jest zamontowana instalacja 12-woltowa. Nie można także zapomnieć o biegunowości akumulatora, czyli biegunach dodatnim i ujemnym. Mogą one się znajdować po różnych stronach baterii – podkreśla specjalista z hurtowni akumulatorów Bat Profi.

Na urządzeniu jest umieszczana jeszcze norma, w jakiej podaje się wartość prądu rozruchowego. Najczęściej mamy do czynienia z EN, SAE lub DIN. Jak więc obrazują powyższe przykłady, akumulatory różnią się między sobą. Dlatego przy ich zakupie koniecznie trzeba się stosować do zaleceń producenta.

Materiał partnera