samochody DAF awarie usterki serwis

Najczęstsze usterki w samochodach marki DAF

Holenderska firma DAF znana z produkcji samochodów ciężarowych jest obecnie liderem w produkcji ciągników siodłowych i ogólnie segmentu ciężkiego. Swoją sławę zawdzięcza między innymi stosowaniu rozwiązań, które przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji i ograniczenia emisji spalin. Zdarza się jednak, że jakiś element zawiedzie. Jakie są najczęstsze usterki w samochodach marki DAF i z czego wynikają?

Usterki systemu oczyszczania spalin i układu wydechowego

Do najczęściej pojawiających się usterek samochodów marki DAF należą:

  • usterki systemu oczyszczania spalin,
  • usterki układu wydechowego.

Jedne są ściśle związane z drugimi i jedne do drugich prowadzą.

Elementem, który niekiedy sprawia kłopoty, jest filtr cząsteczek stałych. Podkreślmy jednak, że nie wynika to z jego wadliwej konstrukcji, ale raczej z niepilnowania jego stanu. Problemy pojawiają się w momencie, kiedy dochodzi do zapchania się filtra. Aby temu zapobiec, należy cyklicznie robić przeglądy i pilnować wymiany filtra w czasie zalecanym przez producenta. Naprawa usterek samochodów marki DAF zawsze jest kosztowniejsza niż zapobieganie ich wystąpieniu.

SCR AdBlue – układ wymagający szczególnej uwagi

Oprócz filtra cząsteczek stałych problematyczny zwłaszcza w okresie zimowym bywa układ SCR AdBlue (Selective Catalytic Reduction), czyli układ selektywnej redukcji spalin. Problem wynika z tego, że płyn AdBlue niezbędny do pracy układu SCR, zamarza w ujemnych temperaturach – od minus 11°C. Kiedy płyn zamarza, dochodzi do zatkania wtryskiwacza. Nawet w rozmrożonym płynie mogą zostać kryształki, które będą uszkadzać pompę. Co w takim razie zrobić?

Najlepiej jest pilnować, żeby auto nie stało pod gołym niebem w mroźną noc. Niektórzy decydują się na wyłączenie systemu AdBlue, ale jest to działanie niezgodne z prawem i karane mandatem, zatrzymaniem prawa jazdy albo nakazem włączenia systemu. Nie warto więc ryzykować, uciekając się tego typu rozwiązań.

Znaczenie serwisu i profesjonalnych napraw

Dużą rolę w zapobieganiu różnym usterkom odgrywa regularna kontrola i konserwacja układów pojazdu, a także terminowe wymiany filtrów i płynów. Natomiast w sytuacji, kiedy już pojawi się problem, mądrze jest korzystać z usług serwisów specjalizujących się w naprawie pojazdów marki DAF, takich jak firma DAF CENTRUM. Dlaczego? Ponieważ każda marka samochodów ciężarowych stosuje swoje własne rozwiązania, typowe tylko niej. Stąd też skuteczność diagnozy, konserwacji i napraw w dużej mierze zależy od znajomości specyfiki marki i używanych przez nią technologii.

Materiał partnera