bus

Najczęstsze drogi podróży na trasie Polska-Anglia

Każdego tygodnia do Anglii podróżują tysiące Polaków. Część z nich decyduje się na lot samolotem lub podróż własnym samochodem, ale coraz więcej osób wybiera przejazd busem organizowany przez firmy transportowe. Tym sposobem można dostać się z niemal każdego miejsca w Polsce bezpośrednio pod wskazany adres w Anglii. Do których angielskich lokalizacji najchętniej wybierają się Polacy i jakie są najczęstsze drogi podróży na trasie Polska-Anglia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podróż do Anglii skąd i dokąd tylko chcesz

Niezależnie od powodu, dla którego wybierasz się do Anglii, Twoja podróż może mieć początek już pod Twoim domem. Coraz więcej firm transportowych oferuje przejazdy busem w systemie door to door, czyli z wybranego miejsca w Polsce pod wskazany adres w Anglii. To duże ułatwienie, bo pozwala podróżującym na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na dodatkowe dojazdy oraz wyklucza wszelkie problemy komunikacyjne i logistyczne. Dzięki niemu możesz spokojnie czekać, aż kierowca podjedzie o umówionej godzinie pod Twój dom i przewiezie Cię sprawnie dokładnie tam, dokąd chcesz. Nie musisz się więc martwić, czy trafisz na odpowiedni autobus lub pociąg. Nie ma też potrzeby wydawania nadprogramowych środków na taksówki.

Kierunek Londyn

Najpopularniejsza droga podróży na trasie Polska-Anglia to oczywiście ta wiodąca do Londynu. Stolica Anglii to nie tylko główne miejsce pracy i ogromne siedlisko naszych rodaków (oficjalnie mieszka ich tam na co dzień przeszło 110 tysięcy), ale też wielka atrakcja turystyczna.

Przejazd z Polski do Londynu najczęściej zaczyna się od autostrady A2 (przez Poznań) lub A4 (przez Wrocław).

W pierwszym przypadku po przekroczeniu granicy z Niemcami bus kieruje się na ogół od Frankfurtu nad Odrą w kierunku Magdeburga (poniżej Berlina), a następnie w stronę Hannoveru (drogą europejską E30).  Następnie jedzie w kierunku Dortmundu, po czym skręca w stronę Duisburga (drogą europejską E34). Potem przychodzi czas na przejazd przez Holandię w kierunku Venlo, a następnie w stronę Eindhoven (również drogą europejską E34). Po przekroczeniu granicy holendersko-belgijskiej bus ta samą drogą kieruje się na Antwerpię. Następnie obiera kurs na Gandawę (drogą europejską E17), po czym odbija na Brugię (drogą europejską E40), skąd przejeżdża do północno-wschodniej Francji. Tam miejsem docelowym jest port Calais, z którego można przeprawić się promem w około półtorej godziny do angielskiego Dover lub przejechać Eurotunelem na specjalnym pociągu Shuttle mniej więcej w kilkadziesiąt minut do Folkestone. Z tego miasteczka na południowo-wschodnim krańcu Anglii dojeżdża się już bezpośrednio do Londynu, a długość tego odcinka to około 100 km.

Jeśli o chodzi o podróż do Londynu zaczynającą się od autostrady A4, możliwych jest kilka wariantów. Jednym z nich jest przejazd niemieckimi autostradami najpierw w okolicach Drezna i Lipska, a potem w kierunku Dortmundu. Dalsza część trasy przez Holandię i Belgię pokrywa się już ze wspomnianą drogą do Londynu od autostrady A2. Inną opcją jest podróż niemieckimi autostradami w pobliżu Frankfurtu nad Menem, a następnie przejazd przez Luksemburg do Francji. 

Południowo-wschodnia Anglia

Częstymi drogami podróży na trasie Polska-Anglia są te prowadzące do hrabstw mieszczących się w południowo-wschodniej Anglii, w których osiedliło się wielu Polaków. Tam również dojeżdża się busem najczęściej przez Niemcy, Holandię i Belgię do Calais, skąd można przeprawić się promem do Dover lub przejechać Eurotunelem do Folkestone.

W zależności od potrzeb klientów  oferujemy im obie możliwości. Jeśli chodzi o dojazd do konkretnych miejsc w Anglii, to oprócz Londynu obsługujemy obszary znajdujące się na południe od niego. Na podstawie zainteresowania naszą ofertą można wysnuć wniosek, że to chętnie wybierane przez Polaków miejsca zamieszkania. Sporo osób wozimy do hrabstwa Berkshire, przede wszystkim do Reading i okolic. Coraz większą popularnością cieszą się też kierunki nadmorskie, a więc hrabstwa West i East Sussex, a w ich obrębie takie miasta, jak Eastbourne czy Brighton oraz hrabstwo Hampshire na czele z Southampton i Portsmouth. Kiedyś rzadko zatrzymywaliśmy się niedługo po przeprawie przez Kanał La Manche. Ostatnio jednak robimy to częściej, co oznacza, że i na południowo-wschodnim krańcu Anglii, czyli hrabstwie Kent mieszka coraz więcej naszych rodaków – wyjaśnia pracownik firmy Beska-Travel, oferującej przejazdy busem na trasie Polska-Anglia.

Na południe od Londynu

Wielu Polaków na miejsce zamieszkania wybrało terytoria na południe od Londynu. Spośród tych obszarów najbliżej stolicy Anglii położone jest hrabstwo Surrey, w którym mieszka mnóstwo naszych rodaków. W związku z tym droga z Dover lub Folkestone do tego hrabstwa jest często pokonywana przez busy jadące z Polski.

Sporą popularnością wśród Polaków cieszą się również hrabstwa Oxfordshire i Wiltshire. Stolicą pierwszego z nich jest oczywiście Oksford, siedziba jednego z dwóch najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Anglii. Do tego miasta z Polski często busami chętnie podróżują studenci, ale wielu Polaków również w nim pracuje. W drugim z tych hrabstw największym miastem jest Swindon, także zamieszkiwane przez całkiem dużą rzeszę naszych rodaków.  

Materiał partnera