przegląd rejestracyjny

Na czym polega przegląd rejestracyjny

Przeglądy techniczne samochodów to nie tylko obowiązek wynikający z regulacji prawnych – przeprowadzanie takich badań leży w interesie każdego kierowcy. Dlaczego? Ponieważ szczegółowy przegląd to gwarancja, iż samochód jest w dobrym stanie i nie stwarza zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Czy chodzi o przegląd przy rejestracji samochodu, czy okresowe kontrole, są one podstawą bezpiecznego użytkowania auta.

Przegląd rejestracyjny – kiedy i w jakim celu?

Przeglądy techniczne samochodów są regulowane przepisami prawa. Zgodnie z ustawą pierwszy taki przegląd powinien odbyć się w ciągu trzech lat od momentu rejestracji. Następnie na kontrole jeździ się już co roku. Ważny przegląd techniczny to również warunek przy rejestracji nowo zakupionego auta. Warto przy tym pamiętać, że samochód, który nie posiada w dowodzie rejestracyjnym ważnego przeglądu technicznego, w ogóle nie powinien być użytkowany. Jeśli jednak mimo wszystko poruszamy się takim pojazdem, musimy liczyć się z tym, że w razie wypadku ubezpieczyciel nie pokryje ewentualnych szkód. W przypadku nieważnego przeglądu polisa ubezpieczeniowa traci bowiem ważność.

W jaki sposób przeprowadza się przegląd rejestracyjny?

Przegląd rejestracyjny obejmuje szczegółową kontrolę auta, zarówno nadwozia, napędu i systemów bezpieczeństwa, jak również podwozia, pod kątem jego sprawności. Co dokładnie sprawdzane jest w trakcie takiego przeglądu?

  • Nadwozie – elementy nośne, karoseria, oświetlenie, szyby;
  • Układ hamulcowy – badanie siły hamowania na rolkach, stan hamulca ręcznego;
  • Zawieszenie i układ kierowniczy – wykrycie ewentualnych „luzów”;
  • Silnik i układ wydechowy – wykrycie ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych, weryfikacja norm emisji spalin, sprawdzenie szczelności układu wydechowego;
  • Ogumienie – kontrola stanu zużycia opon;
  • Systemy bezpieczeństwa – sprawdzanie poprawnego działania pasów bezpieczeństwa, napinaczy, poduszek powietrznych.

Wszelkie stwierdzone nieprawidłowości w funkcjonowaniu powyższych elementów mogą sprawić, że samochód nie przejdzie przeglądu.

Gdzie zrobić przegląd rejestracyjny?

Przegląd rejestracyjny samochodu powinien zostać przeprowadzony w profesjonalnej Stacji Kontroli Pojazdów. Punkty takie znajdziemy w wielu lokalizacjach. W Krakowie funkcjonuje np. Stacja Kontroli Pojazdów Auto Centrum Golemo. Przed przeglądem warto upewnić się, w jakich przeglądach specjalizuje się dana firma – najczęściej stacje takie oferują przeglądy rejestracyjne samochodów i innych pojazdów, np. motocykli do 3,5 tony.

Materiał partnera