klimatyzacja w aucie

Na czym polega napełnianie klimatyzacji?

Każdy pojazd osobowy oraz ciężarowy powinien zostać poddany przeglądowi klimatyzacji. Brak dbałości o układ chłodzący może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i prowadzić do wielu awarii samochodu. Podstawowymi czynnościami jest sprawdzenie pracy układu klimatyzacji, a także jej napełnienie. Wyjaśniamy, na czym polega napełnienie klimatyzacji oraz kiedy je wykonać.

Napełniania klimatyzacji – podstawowe informacje

Napełnianie klimatyzacji jest uzupełnianiem czynnika chłodniczego, który jest jednym z głównych elementów układu klimatyzacyjnego.  Wraz z upływam lat czynnik chłodniczy się ulatnia a olej sprężarkowy zużywa dlatego niezbędna jest okresowa kontrola.

Napełnianie klimatyzacji dotyczy samochodów osobowych, ciężarowych, a także maszyn rolniczych i budowlanych. Wielkość napełnienia klimatyzacji jest zależna od rodzaju, modelu oraz producenta pojazdu.

Serwisowanie klimatyzacji jest niezwykle ważne, ponieważ zaniedbana jest generatorem drobnoustrojów chorobotwórczych. Im dłużej nie jest kontrolowana, tym więcej pracy trzeba włożyć w jej serwis. Oprócz tego niezwykle ważne jest sprawdzanie szczelności układu klimatyzacyjnego, podczas którego wykonuje się próbę azotową.

O napełnianiu klimatyzacji wypowiada się pracownik z firmy Radiator ServicePosiadając klimatyzację w pojeździe, należy zadbać o jej kontrolę tak samo, jak w przypadku przeglądu technicznego samochodu. W sytuacjach ewentualnych usterek klimatyzacji można powierzyć naprawę profesjonalnym serwisom.

Czynnik chłodniczy oraz chłodnice

W układzie klimatyzacyjnym wyróżnia się 2 rodzaje czynnika chłodzącego: R134a oraz Hfo-1234yf. 

Innym, bardzo ważnym elementem jest chłodnica klimatyzacji. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepła, które pochłaniane jest przez parownik w samochodzie. Gorąca para dostaje się do chłodnicy, która ją skrapla i schładza. Dzięki temu do samochodu napływa chłodne powietrze. Elementy te mogą jednak ulegać usterkom, dlatego w niektórych sytuacjach niezbędna jest naprawa chłodnic. Jest możliwa w każdego rodzaju pojeździe, a ponadto przeprowadzają ją doświadczeni pracownicy z wieloletnim doświadczeniem.

Kiedy wymagane jest napełnienie klimatyzacji?

Na skutek rozszczelnienia układu klimatyzacji może dojść do szybszej utraty czynnika chłodzącego. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola jego poziomu. Przyjmuje się, że napełnianie klimatyzacji powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w roku. Najlepiej jest to zrobić przed rozpoczęciem okresu letniego, a więc wiosną. Oprócz samego napełniania klimatyzacji warto przy okazji skorzystać z  usługi odgrzybiania układu klimatyzacji i wnętrza pojazdu.

Materiał partnera