BMW znaczek

Na co zwrócić uwagę, szukając części do samochodów marki BMW?

Eksploatacja samochodu niesie za sobą konieczność wymiany części. BMW nie jest pod tym względem wyjątkiem, a kierowcy mają do dyspozycji podzespoły z różnych źródeł. Jak szukać produktów, by znaleźć najlepszej jakości elementy? Kiedy je wymieniać, a kiedy regenerować?

Kiedy wybierać nowe podzespoły do auta?

Wśród fabrycznych akcesoriów wyróżnia się w zasadzie dwie kategorie produktów:

  • oryginały – części przeznaczone na pierwszy montaż;
  • zamienniki – elementy o mniej lub bardziej zbliżonej jakości do oryginałów.

To oczywiste, że pierwsze z wymienionych są droższe, jednak w wielu przypadkach kwoty są na tyle wysokie, że kierowcy nie mogą sobie na nie pozwolić. Pozostaje poszukiwanie wśród zamiennych części BMW.

Użytkownicy młodszych wersji pojazdów, posiadających niewielki przebieg, podejmują decyzję o wyborze oryginalnych podzespołów. Ma na to wpływ nie tylko chęć utrzymania pojazdu w fabrycznym stanie, ale też zapewnienie maksymalnej jakości prowadzenia czy komfortu jazdy. Takie kilkuletnie modele aut mają jeszcze solidną wartość rynkową, dlatego zaimplementowanie oryginałów w miejsca wyeksploatowanych elementów nadal jest opłacalne.

Istnieje jeszcze jeden powód, przez który wybór pada na części z pierwszego montażu – to brak dostępu do zamienników. W takich sytuacjach nie ma niestety innego wyjścia. Można ewentualnie pokusić się o znalezienie używanych elementów w dobrym stanie. Czy warto się na nie decydować?

Co sądzić o częściach używanych?

Niekwestionowaną zaletą stosowania akcesoriów z drugiej ręki są oszczędności. Kierowcy decydują się na taki zabieg głównie z tego powodu bądź też z braku sensownych zamienników. Jednak zalety takich do części BMW niestety tutaj się kończą. Dlaczego?

Przede wszystkim trudno jest ocenić ich jakość i poziom zużycia. Pewne egzemplarze można wstępnie zakwalifikować pod kątem ich stanu wizualnego, jednak ten nie odzwierciedla faktycznego poziomu zużycia. Części używane – szczególnie te niepoddawane regeneracji – mają bliżej nieokreślony czas eksploatacji. Jest kolejna niewiadoma, jeśli chodzi o ich dalsze funkcjonowanie na należytym poziomie.

Dlaczego warto stosować dobre zamienniki?

Na rynku można znaleźć takie podzespoły, które nie ustępują pod względem jakości częściom oryginalnym, przeznaczonym na pierwszy montaż. Certyfikowane elementy zamienne możesz stosować bez obaw o ich trwałość. Jednak nie wszystkie dostępne produkty są podobnie wydajne i posiadają zbliżona jakość. Dlaczego?

Producenci zamienników mają pewną dowolność podczas realizacji swoich projektów. Polityka produkcji nie zobowiązuje ich do utrzymywania wyrobów na jednakowym poziomie, co przekłada się oczywiście na niższe ceny, ale też spadek jakości. Dlatego najtańsze propozycje bardzo rzadko powinny być pobrane pod uwagę, szczególnie, że ich używanie może zakończyć się szybką awarią i koniecznością kolejnej wizyty u mechanika.

Części do BMW szukaj tylko w miejscach najlepiej ocenianych przez klientów i nie kieruj się jedynie ich ceną.