Bagażnik dachowy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze boxu dachowego?

Nawet najpojemniejszy bagażnik w samochodzie osobowym nie zawsze wystarcza. Wyjazd na dłuższe wakacje czy konieczność przetransportowania nart, desek do snowboardu lub innego, większego ekwipunku to tylko niektóre z sytuacji, podczas których konieczne może okazać się zamontowanie boxu. Jest to proste rozwiązanie pozwalające na przewóz dodatkowego bagażu. Jednak wybierając box dachowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich?

Najważniejsze parametry boxu – pojemność i ładowność

Boxy dachowe różnią się między sobą tym, ile bagażu można w nich zmieścić oraz tym, jak może być on ciężki. Dlatego trzeba zastanowić się, który model sprawdzi się najlepiej podczas transportowania określonego ładunku.

Można spotkać boxy, które mają pojemność wynoszącą 300 litrów, ale też takie, które zmieszczą aż 600 litrów bagażu. Natomiast ich ładowność podaje się w kilogramach. Należy przy tym pamiętać, że wartości te nie kształtują się wobec siebie proporcjonalnie. Oznacza to, że w mniej pojemnym boxie może znaleźć się cięższy załadunek, niż w takim, do którego można spakować o wiele więcej litrów bagażu.

Duża pojemność boxu dachowego nie zawsze idzie w parze z jego większą ładownością. Bywa, że materiały wykorzystywane do produkcji niektórych bagażników i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że nawet w małym boxie można przewieźć naprawdę ciężki ładunek” – mówi ekspert z firmy VOYAGER.

Rozmiar i bezproblemowy montaż

Podczas wyboru odpowiedniego boxu dachowego należy szczególną uwagę poświęcić jego rozmiarowi. Duże znaczenie ma także wielkość samego samochodu. Dzieje się tak, gdyż box nie może wystawać z żadnej strony poza obrys dachu auta.

Niemniejsze znaczenie ma to, w jaki sposób przytwierdza się go do dachu. Bagażniki tego typu powinny charakteryzować się tym, że ich montaż jest bardzo szybki i można sprawnie umieścić je na samochodzie, jak i z niego zdjąć. Zapewniają to funkcjonalne zatrzaski.

Bezpieczny transport

Konstrukcja boxu dachowego powinna zapewniać, że przewożony bagaż będzie chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na drogach często znajdują się dziury i koleiny, które mogłyby spowodować zniszczenie ekwipunku. Dlatego też bagażnik powinien amortyzować wstrząsy, drgania oraz wibracje. Obowiązkowo muszą znajdować się w nim pasy do stabilizowania bagażu.

Kierowca, który przewozi w boxie rozmaite artykuły, musi mieć także pewność, że nikt poza nim nie będzie miał do nich dostępu. Wobec tego bagażnik taki musi zapewniać skuteczną ochronę i odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Właśnie w tym celu powinien mieć on zamontowane zamki.

Materiał partnera