samochód w komisie

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód w komisie?

Dla wielu osób, szczególnie młodych, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy, zakup używanego samochodu jest jedyną możliwą opcją. Wybór komisu to zazwyczaj rozwiązanie bezpieczne i sprawdzone. Nie oznacza to jednak, że podczas korzystania z usług takich placówek nie trzeba pozostać czujnym. Planujesz zakup auta? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę. To pomoże Ci uniknąć wielu problemów.

Wybieranie samochodu, czyli informacje znajdujące się w ogłoszeniu

Już na etapie szukania okazji można natknąć się na nieuczciwe praktyki. Wiele komisów wystawia swoje samochody na serwisach ogłoszeniowych czy lokalnych grupach na Facebooku. Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na:

  • zdjęcia pojazdu – dobry kąt lub słabe światło potrafią doskonale ukryć wady samochodu,
  • zbyt atrakcyjne oferty – każdy chce zarobić na towarze, nie sprzeda więc dobrego samochodu za bezcen,
  • chęć podania szczegółów – jeśli ktoś zbywa szczegółowe pytania, to ma coś do ukrycia.

Warto sprawdzać oferty komisu, który otwarcie mówi o wadach samochodu. Wtedy klient wie, dlaczego pojazd jest tak okazyjnie wyceniony i czego może spodziewać się po zakupie albo jeździe próbnej.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu z komisu?

Po wyborze interesującego samochodu należy go obejrzeć. Oglądanie pojazdu musi być przeprowadzone w dobrych warunkach, nie należy umawiać się na przegląd w deszczu czy po zmroku. Warto sprawdzić przede wszystkim:

  • zachowanie sprzedawcy – głupie uśmiechy albo nadmierne dążenie do utrzymania kontaktu fizycznego może wydać się podejrzane,
  • maskę, podwozie, bagażnik i każde inne miejsce, do którego można zajrzeć,
  • wnętrze samochodu – uszkodzone fotele czy obicia mogą być poważnym wydatkiem finansowym,
  • karoserię – o wypadku samochodu może świadczyć źle dobrany nowy lakier.

Jeśli sprzedawca nie chce czegoś pokazać, najbezpieczniej jest zrezygnować z zakupu. Nie należy inwestować w pojazd, którego stanu nie można sprawdzić.

Samochód może być w doskonałym stanie technicznym i nie budzić żadnych podejrzeń u kupującego. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli nie można skorzystać z jazdy próbnej. Używane samochody należy kupować tylko z zarejestrowanych komisów, takich jak AutoModlin. Warto mieć świadomość, że umowa wstawiona na nieprawdziwe dane może być nieważna. Jeśli sprzedawca chce spisać dokument na swoje prywatne dane lub w jakikolwiek inny sposób ingerować w jego treść, transakcja nie może dojść do skutku, bo może to być zwykłe oszustwo.

Materiał partnera