kupowanie używanego auta

Na co zwrócić uwagę, kupując auto używane?

Inwestycja w używany samochód to spora oszczędność, ale też ryzyko. Zwykle nie sposób zweryfikować sprawność pojazdu bez rzetelnego przeglądu w warsztacie. Ale mając odrobinę wiedzy, można ograniczyć prawdopodobieństwo zakupu wadliwego auta. W artykule podpowiadamy, jak postępować podczas poszukiwań używanego pojazdu, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

Przeglądanie ogłoszeń i rozmowa telefoniczna 

Na etapie poszukiwania używanego samochodu, sporo można wywnioskować już po samym ogłoszeniu. Dokładne przeczytanie jego treści oraz obejrzenie zdjęć to podstawa. Podczas czytania opisu auta zwróćmy uwagę na konkretne informacje i ewentualne wady pojazdu. Warto pamiętać, że sprzedawca zwykle będzie dążył do przedstawienia produktu w samych superlatywach, co może niekiedy uśpić naszą czujność. Po zapoznaniu się z ofertą, następnie trzeba skontaktować się z właścicielem samochodu telefonicznie. To absolutnie niezbędne nie tylko do tego, aby uzyskać więcej informacji czy rozwiać nasze wątpliwości. Rozmowa, nawet taka przez telefon, pozwala wyczuć, czy sprzedawca jest uczciwy. Jeśli odpowiada on na pytania pewnie i rzeczowo wyjaśnia wszystkie kwestie, możemy śmiało umówić się na spotkanie. Handlem autami używanymi często zajmują się też specjalistyczne firmy, przykładem jednej z nich jest komis samochodowy Auto-Handel

Oględziny używanego samochodu 

Na osobiste obejrzenie pojazdu dobrze jest umówić się jak najszybciej. Korzystne propozycje znikają czasami w ekspresowym tempie. Gdy już dotrzemy do sprzedawcy, pierwszą rzeczą, która powinniśmy sprawdzić jest ocena auta z zewnątrz. Lakier oglądamy dokładnie, szukając ewentualnych odprysków czy ognisk korozji. Należy również zweryfikować poprawne spasowanie blach. Warto podkreślić, że stosowanie miernika lakieru czy podobnych urządzeń jest raczej w złym tonie i może spłoszyć właściciela samochodu, utrudniając późniejsze negocjacje. To dobry moment, aby dopytać o szczegóły i zakres poprzednich napraw i jeśli miały miejsce – stłuczek i kolizji. Kolejną ważną kwestią jest stan silnika. Po jego uruchomieniu należy obserwować kolor spalin i sprawdzić, czy nie ma wycieków. 

Jazda testowa i formalności 

Podczas zakupu używanego auta nie możemy pominąć jazdy testowej. Zazwyczaj to sprzedający najpierw zabiera potencjalnego kupca w krótką trasę, a później następuje zamiana. Podczas jazdy zaleca się zwrócić uwagę na dźwięki dobiegające z dolnej części auta, stan układu hamulcowego, zachowanie pojazdu na zakrętach i po zwiększaniu prędkości. Dobrze jest również zwrócić uwagę na sposób zmiany biegów, możliwość swobodnego manewrowania kierownicą i reakcję po skręcaniu. Nawet, gdy już dokonamy transakcji zakupu, nie powinniśmy tracić czujności. Jak pokazuje doświadczenie, sporo problemów pojawia się bowiem na etapie spisywania umowy. Aby uniknąć pomyłek i kilkukrotnych wizyt w urzędach, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić dane sprzedającego i nabywcy na umowie.