tir

Na co zwracać uwagę decydując się na leasing ciągników siodłowych?

Ciągniki siodłowe są to pojazdy samochodowe transportowe, wykorzystywane do ciągnięcia innych pojazdów. W odróżnieniu od pojazdów ciężarowych, mają możliwość przewożenia większych obciążeń, a do tego są łatwiejsze w manewrowaniu nimi. Firmy transportowe wcale nie muszą brać takich samochodów na kredyt – mogą zdecydować się na leasing i związane z nim korzyści.

 Czym jest leasing samochodowy?

Leasing samochodowy, czyli również leasing ciągników siodłowych, jest jednym ze sposobów finansowania pojazdów firmowych. To odpłatne użytkowanie samochodu przez leasingobiorcę (osobę prywatną lub przedsiębiorcę), wedle warunków określonych w umowie. Przedmiotem umowy może być każdy rodzaj pojazdu, zarówno auto osobowe, jak i samochód ciężarowy czy dostarczy.

Leasing ciągników siodłowych – najważniejsze kwestie

Zanim zdecydujemy się na leasing samochodowy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Szczególne znaczenie dla nas jako leasingobiorców mają:

  • Warunki finansowe transakcji – dowiedzmy się, jaka będzie wysokość comiesięcznych rat, jak wysoka jest pierwsza wpłata, ile będzie wynosić oprocentowanie? Jaki jest koszt całkowity? Musimy mieć pewność, że nasz budżet jest gotowy na ponoszenie miesięcznych kosztów przez określony wymiar czasu,
  • Warunki ubezpieczenia, które jest konieczne przy umowach leasingowych,
  • Ogólne warunki umowy leasingu, w tym co się dzieje w przypadku, gdy samochód posiada wadę i jakie są rozwiązania w takiej sytuacji,
  • Kary dla leasingobiorcy – czy, kiedy i w jakiej wysokości występują,
  • Co dzieje się w sytuacjach losowych, kiedy np. ulegniemy wypadkowi,
  • Konsekwencje opóźnień w regulowaniu płatności,
  • Warunki wcześniejszego zakończenia umowy.

Leasing czy kredyt?

Jeżeli nie jesteś przekonany do umowy leasingowej, możesz również zastanowić się nad kredytem. Która forma finansowania pojazdu będzie korzystniejsza? Na to pytanie odpowie nasz ekspert, pracownik firmy GO-leasing:

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od szczegółowych warunków, jakie wiążą się z kredytem czy leasingiem. Auto jest nowe? Używane? Jakie mamy zasoby gotówkowe? Jaka jest oczekiwana zyskowność przedsiębiorstwa? Największe różnice między tymi formami finansowania ujawniają się przy zainteresowaniu drogimi autami. Wówczas bez żadnych wątpliwości korzystanie z leasingu jest bardzo opłacalne. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub chcemy dowiedzieć się o konkrety umowy leasingowej, powinniśmy skontaktować się z firmą, z jaką zamierzamy podjąć współpracę.

Materiał partnera