Demontaż aut

Możliwości recyklingu w procesie demontażu aut

Demontaż aut, czyli ich złomowanie, które ma na celu całkowitą kasację, może być realizowany tylko zgodnie z rygorystycznymi przepisami prawa. Cały proces uwzględnia również aspekty ochrony środowiska, tym recykling oraz zutylizowanie części nienadających się już do użytku. Jak odbywa się recykling pojazdów? Jeśli chcesz zezłomować swoje auto, sprawdź szczegóły już teraz.

Gdzie zezłomować samochód?

Zanim opisane zostaną kwestie recyklingu w procesie demontażu aut, warto dowiedzieć się, gdzie można zezłomować pojazd mechaniczny. Okazuje się, że takie usługi świadczą uprawnione do tego Stacje Demontażu Pojazdów, takie jak np. Kaweta z Sokółki.

Demontaż samochodu przebiega przy zastosowaniu jasno określonych procedur. Najpierw należy wycofać auto z użytkowania, następnie rozebrać je na części, wykluczyć elementy niebezpieczne oraz wybrać części, które mogą być ponownie użyte. Kolejny krok to utylizacja, która musi zostać zrealizowana przy zachowaniu szczególnych norm bezpieczeństwa.

Recykling podczas demontażu aut

Jednym z etapów profesjonalnego demontażu aut jest segregacja części pojazdu. Recykling to proces, dzięki któremu zużyte komponenty mogą zostać przeznaczone do ponownego użytku po ich renowacji. O recyklingu można mówić również w aspekcie przetworzenia poszczególnych elementów samochodu na surowce wtórne.

Co ważne, wszystkie stacje demontażu aut, które uzyskały odpowiednie uprawnienia, mają jednocześnie zgodę na prowadzenie działań recyklingowych. Ich zadaniem jest zresztą odzysk jak największej ilości elementów pojazdu, który nie nadaje się już do użytku. Należy uwzględnić, że samochody przeznaczane do kasacji są niezdolne do jazdy ze względu na trwałe uszkodzenia tylko niektórych części, zaś reszta pozostaje sprawna. Dzięki ich odsprzedaży do ponownego użytkowania minimalizuje się konieczność produkowania nowych zasobów w branży motoryzacyjnej, co z kolei ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Recykling uznawany jest za jeden z najważniejszych procesów, które wdraża się w ramach działań proekologicznych.

Wspomnieć należy również o przetwarzaniu części samochodowych na inne surowce. Złomowanie pojazdów mechanicznych pozwala segregować elementy możliwe do recyklingu. To między innymi wszystkie części szklane, opony, instalacja elektryczna, karoseria samochodowa, elementy miedziane i aluminiowe czy wykonane z platyny.  Proces przetworzenia tych materiałów pozwala dać im “nowe życie”.

Materiał partnera