wulkanizacja

Materiały wykorzystywane w wulkanizacji

Opony samochodowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia aut. Bez odpowiednio dobranych modeli nie byłoby bowiem możliwe przemieszczanie się na dalsze lub bliższe odległości. W produkcji opon, jak również w ich naprawie, ogromną rolę odgrywa wulkanizacja. Chcesz dowiedzieć się, jakie materiały wulkanizacyjne są najczęściej stosowane w tym procesie oraz jakimi właściwościami się odznaczają? W takim razie powinieneś przeczytać tekst.

Co to są materiały wulkanizacyjne?

Pod pojęciem materiałów wulkanizacyjnych najczęściej rozumie się specjalne gumy, które powstają w procesie wulkanizacji. Do ich wytwarzania służy przede wszystkim starannie wyselekcjonowany kauczuk. W procesie produkcyjnym opon łączy się go z siatką i podgrzewa. Dzięki temu dany artykuł zachowuje swoją elastyczność, a jednocześnie wyróżnia go trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Procesy wulkanizacyjne przy użyciu specjalistycznych narzędzi nabytych w takim sklepie, jak DIAGPOL, przeprowadza się zwykle w temperaturze od 135 do 180 stopni Celsjusza przy zawartości siarki na poziomie od 2 do 3 procent. Wulkanizacja znajduje zastosowanie również przy produkcji zaworów, pasów transmisyjnych oraz gumowych węży. W tym przypadku jednak zamiast siarki używa się rozcieńczonego roztworu disiarczku węgla.

Materiałami wulkanizacyjnymi często nazywa się również produkty znajdujące zastosowanie przy naprawie uszkodzonych opon. Dotyczy to w szczególności różnego rodzaju mieszanek gumowych, łat, kołków, a także wkładów radialnych, powszechnie wykorzystywanych do serwisowania opon w samochodach ciężarowych. Naprawy opon można wykonywać za pomocą metody na zimno i na gorąco. Za pomocą tej pierwszej usuwa się zazwyczaj dziury punktowe powstałe w gumie po wbiciu gwoździa. Druga z nich natomiast świetnie sprawdza się przy niwelowaniu uszkodzeń ściany bocznej opon, zarówno dwu-, jak i jednośladów.

Przykłady sprzętu stosowanego w procesie wulkanizacyjnym

W procesie wulkanizacji wykorzystywane są różnego rodzaju specjalistyczne maszyny i przyrządy. Urządzenia do wulkanizacji to m.in:

  • sprzęt do wyważania kół – umożliwia łatwe usunięcie koła w celu jego wymiany albo naprawy;
  • linijka elektroniczna – służąca do mierzenia średnicy koła oraz przesunięcia tarczy;
  • wulkanizatory – maszyny do naprawiania uszkodzeń dętek i opon, zazwyczaj wyposażone są w stoły robocze z platformą grzewczą oraz elementem dociskającym;
  • urządzenia do montażu opon – mogą to być modele półautomatyczne albo automatyczne.

Zastosowanie tych maszyn znacznie usprawnia oraz upraszcza proces wulkanizacji.

Materiał partnera