Renowacja felg

Lakierowanie jako forma renowacji felg samochodowych

Felgi to newralgiczny element kół samochodowych, który wpływa na ich trwałość oraz estetykę. Zadbane obręcze kół sprawiają, że auto prezentuje się elegancko i nowocześnie, a do tego zyskuje na wartości. Narażone na bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami łatwo ulegają jednak zużyciu i uszkodzeniu, a ponadto bywają podatne na korozję, dlatego tak ważna jest odpowiednia renowacja felg. W tym celu stosuje się lakierowanie proszkowe.

Malowanie proszkowe felg. Dlaczego warto?

Bezpośredni kontakt kół z podłożem oraz intensywne ich użytkowanie sprawia, że felgi z czasem tracą swój blask, a ich wierzchnia warstwa niszczeje. Pył i kurz, substancje chemiczne, np. sól, kamienie, wilgoć – wszystko to przyczynia się do stopniowej degradacji obręczy kół, których powierzchnia ulega zarysowaniu i innym uszkodzeniom mechanicznym, matowieje i nosi wyraźne ślady użytkowania. Taką felgę można jednak odnowić, przywracając jej lśniący, zadbany wygląd. W tym celu powierzchnię obręczy pokrywa się warstwą lakieru. Mamy tu do wyboru dwie możliwości – lakierowanie na mokro, czyli tradycyjne, a także na sucho, czyli metodą proszkową. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej drugiej metodzie lakierowania felg samochodowych.

Malowanie proszkowe to technologia wykorzystująca zjawisko oddziaływania ładunków elektrostatycznych. Farba w formie drobnych cząsteczek, które posiadają ładunki przeciwne do felgi, osadza się na powierzchni, równomiernie pokrywając całą obręcz. Następnie tak naniesiona warstwa zostaje utrwalona poprzez umieszczenie w specjalnym piecu. W efekcie uzyskujemy jednolitą i niezwykle wytrzymałą powłokę, która efektownie się prezentuje i podnosi wytrzymałość felg.

W przeciwieństwie do malowania na mokro, lakierowanie proszkowe skutecznie chroni felgę przed uszkodzeniami, do których dochodzi w wyniku kontaktu np. z kamieniami, zapobiegając zarysowaniu jej powierzchni. Utrwalona warstwa lakieru zabezpiecza obręcz także przed czynnikami atmosferycznymi i zapewnia doskonałą ochronę przed korozją.

Taka metoda renowacji to skuteczny sposób na przywrócenie feldze blasku. Dzięki temu zaoszczędzimy na zakupie nowych części.

Na czym polega proszkowe lakierowanie felg?

Proces malowania proszkowego wymaga odpowiedniego przygotowania lakierowanej powierzchni. W pierwszej kolejności felgę należy dokładnie oczyścić z warstw brudu, rdzy, kurzu i starego lakieru. W tym celu warto zastosować metodę piaskowania – śrutowana powierzchnia zostaje pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i zyskuje nieco chropowatą strukturę, która sprzyja przywarciu warstwy lakieru. W przypadku felg aluminiowych stosuje się oczyszczanie metodą chemiczną. Po wyczyszczeniu felgi pokrywa się specjalnym podkładem bazowym.

Tak przygotowana obręcz może zostać pomalowana, do czego wykorzystuje się specjalny pistolet elektrostatyczny rozprowadzający cząsteczki lakieru. – Mówi ekspert z lakierni proszkowej Kompresjan. – Gotowa warstwa poddawana jest działaniu wysokiej temperatury w piecu polimeryzacyjnym.

Materiał partnera