Ładowarka ZL50G – charakterystyka modelu

Maszyny budowlane umożliwiają szybkie wykonywanie wielu prac przygotowawczych, konstrukcyjnych i porządkowych. Wśród urządzeń znaczące miejsce zajmują ładowarki, znane z wszechstronności zastosowań. Sprawdzają się one nie tylko na placu budowy, ale również w drogownictwie i rolnictwie.  Do najczęściej wybieranych modeli zalicza się ZL50G Loader firmy XMCS. Poznaj go bliżej. 

Maszyna do wielu zadań

Ładowarka ZL50G jest jednym z najczęściej wybieranych modeli maszyn budowlanych przeznaczonych do prac ziemnych i przemieszczania materiałów. Jej zaletą jest łyżka o dużej pojemności, za pomocą której można jednorazowo przenieść 3,5 m3 ziemi lub innego żwiru. Ponadto łyżka charakteryzuje się stosunkowo szybką pracą, co dodatkowo usprawnia wykonywanie zadań na placu budowy. Standardowe parametry pracy łyżki to:

  • czas podnoszenia – 6,5 s,
  • czas opuszczania – 3,5 s,
  • czas zrzutu – 1,5 s.

Ramię ładowarki z łyżką lub zębami (które również znajdują się w standardowym wyposażeniu) wytrzymuje dopuszczalne obciążenie do 7 ton. Siłą zrywająca to 170 kN. Poza szybkością wykonywania jednego cyklu warto też wspomnieć o wysokości podnoszenia. Ma ona znaczenie dla ładowania materiałów, które znajdują się na skarpach. Maksymalna wysokość podnoszenia łyżki wynosi 4110 mm, a wysokość zęba podczas zrzutu – 3090 mm. Parametry pracy urządzania sprawiają, że ładowarka ZL50G może być wykorzystywana w wielu sytuacjach, zarówno w budownictwie, jak i do prac drogowych czy w rolnictwie – do ładowania płodów rolnych czy przemieszczania ich w miejsce składowania (np. na pryzmy).

Układ napędowy i hamulcowy

Jedną z ważniejszych cech maszyn budowlanych i rolniczych jest wyposażenie ich w solidny silnik i hamulce. Te dwa układy decydują zarówno o bezpieczeństwie operatora, jak i o możliwościach samego pojazdu. Praca w terenie nie zawsze wiąże się z jazdą po płaskim utwardzonym podłożu. Często są to muldy, podjazdy lub sypki grunt. Maszyny produkowane przez XCMG Europa wyróżniają się solidnymi silnikami oraz wytrzymałymi kołami, dzięki którym zdają egzamin w warunkach polowych. Cechy ładowarki ZL50G to:

  • 6-cylindrowy silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem,
  • moc na kole zamachowym 164 kW przy 2100 obr./min,
  • skrzynia biegów typu power-shift – cztery biegi do przodu i trzy wsteczne,
  • napęd na wszystkie osie,
  • hamulec główny pneumatyczny/hydrauliczny dla każdego koła.

Ładowarka jest wyposażona w elektroniczny system sterowania, a dzięki mocnemu silnikowi może pokonywać podjazdy do 476 mm. Uzupełnieniem konstrukcji jest komfortowa kabina operatora z wyciszonym i klimatyzowanym wnętrzem, ogrzewaniem oraz amortyzowanym fotelem. Budowa kabiny spełnia normy UE co oznacza, że gwarantuje bezpieczeństwo i komfort pracy operatora w trudnych warunkach.

Model ZL50G to nowoczesna ładowarka wyposażona w udogodnienia takie jak: elektroniczne sterowanie łyżką za pomocą joysticka, elektroniczna waga ładunku w łyżce, system monitorowania błędów czy kamera z wyświetlaczem LCD, przeznaczona do kontroli pracy z pozycji siedzenia operatora. Dodatkowo standardowe akcesoria mogą zostać uzupełnione o widły do ​​palet, widły do ​​kompostu, chwytak do kłód lub łyżkę o większej pojemności.

Materiał partnera