akumulator do samochodu

Które akumulatory nadają się do samochodów z systemem start-stop?

Na pewno wiesz, że pojazdy mechaniczne wydzielają ogromną ilość niekorzystnych dla środowiska spalin. Aby ograniczyć szkodliwość ich funkcjonowania, coraz częściej wdraża się innowacyjne, ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest nowoczesny system start-stop stosowany w samochodach. Co to właściwie jest i jaki akumulator jest właściwy w przypadku tego rodzaju aut? Poznaj szczegółowe informacje już teraz.

Czym jest system start-stop?

Funkcja start-stop została stworzona z myślą o korzystaniu z samochodów w warunkach miejskich. Aby zminimalizować emisję szkodliwych substancji, system ten działa automatycznie i polega na włączaniu oraz wyłączaniu silnika w czasie postoju pojazdu. Trzeba przyznać, że to doskonałe rozwiązanie podczas podróżowania po mieście, w którym na kierowców czekają liczne korki w godzinach szczytu czy spora liczba sygnalizatorów świetlnych.

Jak działa system start-stop?

Start-stop może być z powodzeniem montowany w samochodach z manualną, jak również automatyczną skrzynią biegów.

W przypadku aut z manualną skrzynią biegów, działanie systemu start-stop uzależnione jest od użycia pedału sprzęgła. W momencie, kiedy kierujący samochodem zatrzyma pojazd oraz zdejmie nogę z pedału sprzęgła, start-stop włączy się automatycznie i wyłączy silnik. Kiedy kierowca ponownie naciśnie pedał sprzęgła, silnik znowu się włączy.

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów system start-stop działa w zależności od używania pedału hamulca. Kiedy auto całkowicie się zatrzyma, a kierowca wciśnie pedał hamulca, silnik zostanie wyłączony, a kiedy go puści – znowu automatycznie się uruchomi.

Co ważne, wyłączenie silnika podczas postoju nie powoduje wyłączenia radia ani klimatyzacji w aucie, dzięki czemu jazda pozostaje w pełni komfortowa.

Akumulator a system start-stop

Jeśli wiesz już, że system start-stop może być stosowany w autach z manualną oraz automatyczną skrzynią biegów, warto, żebyś uzyskał również informacje na temat konkretnego rodzaju akumulatora, który jest niezbędny do sprawnego działania tej funkcji.

Okazuje się, że w samochodach, w których zastosowano system start-stop musi działać akumulator żelowy albo AGM. Takie akcesoria znajdziesz np. w sklepie online AkumulatorPoznan.pl. Ich cechami charakterystycznymi są optymalna żywotność oraz odporność na rozładowanie, co zmniejsza konieczność częstego ładowania. Akumulatory tego rodzaju zawierają elektrolit z domieszką środka żelującego.

Start-Stop może być stosowany w samochodach z tradycyjnym napędem spalinowym, ale również z hybrydowym.

Materiał partnera