Kryteria wyboru wózka widłowego

Terenowe, boczne, antywybuchowe – to tylko niektóre typy wózków widłowych, z którymi warto się zapoznać przed zakupem konkretnego modelu. To właśnie przeznaczenie maszyny będzie głównym czynnikiem wpływającym na zakup konkretnego modelu. Sprawdź, do czego używa się wózków widłowych, jak są one zbudowane i jak dobrze wybrać jeden z nich. Pomoże to w podjęciu właściwej decyzji.

Budowa i przeznaczenie wózków widłowych

Celem wykorzystywania wózków widłowych jest transport ciężkich ładunków o dużych rozmiarach. Dlatego pojazdy te muszą być bardzo wytrzymałe, aby mogły dobrze wykonywać swoje zadanie. Mimo tego że na rynku są dostępne różne typy wózków widłowych, to ich ogólna konstrukcja jest taka sama. Najważniejszym elementem są widły, dzięki którym możliwe jest transportowanie towarów. Są one przymocowane do karetki, która może poruszać się w górę i w dół dzięki masztowi, do którego jest zamontowana.

Wózek widłowy steruje się siedząc w kabinie, która jest jego częścią. Kabina jest dodatkowo zabezpieczona przez klatkę bezpieczeństwa – dzięki temu operator nie musi martwić się o to, że spadnie na niego któryś z transportowanych towarów. Ponieważ wózki widłowe przewożą ciężkie towary, muszą mieć przeciwwagę. Pojazdy są napędzane za pomocą akumulatora w przypadku wózków elektrycznych lub silnika w wózkach spalinowych.

Czym się kierować podczas wyboru wózka widłowego?

Przed zakupem wózka widłowego należy określić, gdzie ma on być wykorzystywany. To pozwoli zdecydować się na konkretny rodzaj. Jak mówi pracownik firmy Ansal-Bis:

Obecnie stosowane rozwiązania technologiczne wobec wózków czynią je maszynami wielofunkcyjnymi. I chociaż zasady, na których opiera się działanie wózków widłowych, od czasów ich wynalezienia nie uległy rewolucyjnym zmianom, to mimo wszystko diametralnie zwiększył się zakres pracy tych urządzeń.

Kolejnym kryterium, którym różnią się wózki, jest zatem rodzaj ich napędu. Teraz opcji jest więcej niż na początku istnienia tych pojazdów. Można je napędzać spalinowo, gazowo, elektrycznie, a nawet hybrydowo.

Konieczne jest też uwzględnienie rodzaju ładunku, który ma być transportowany. Czy towar ma być ściągany z dużej wysokości? A może będzie miał szczególnie dużą masę? Nawet najlepszy wózek widłowy może nie spełniać swojego zadania, jeśli jego rodzaj będzie źle dobrany do charakteru pracy.

Istotny jest również wybór producenta, a także to, jak szybko uda się naprawić ewentualne awarie – dobrze jest sprawdzić dostępność części oraz odległość serwisu wózków widłowych. Ostatnim kryterium jest to, czy wózek ma być nowy, czy używany.