kredyt na samochód

Kredyt na auto – kiedy to się rzeczywiście opłaca?

Mało kto może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu za gotówkę. W tej sytuacji większość ludzi decyduje się na pożyczenie większej sumy pieniędzy, potrzebnej do zakupu pojazdu w formie atrakcyjnego kredytowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się wymarzonym samochodem szybciej niż w przypadku samodzielnego żmudnego oszczędzania. Trzeba jednak pamiętać, że zabezpieczeniem spłaty będzie nabywany pojazd. Czym jest kredyt na samochód i jakie są jego zalety?

Czym dokładnie jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy zalicza się do kredytów celowych, czyli takich, w których cel jest ściśle określony we wniosku kredytowym i w umowie z bankiem. Za środki pozyskane z tego zobowiązania można kupić przede wszystkim nowy lub używany samochód, ale także inne pojazdy. Kredyt samochodowy może więc dotyczyć motocykli, kamperów, skuterów, quadów, przyczep, traktorów, maszyn budowlanych, łodzi motorowych i tym podobnych. Mogą to więc być wszelkie pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny – nowe lub używane.

Wyróżnia się kilka rodzajów kredytów samochodowych. Standardowe zobowiązania spłaca się w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych przez założony w umowie okres czasu. Kredyty samochodowe jednoratalne wymagają natomiast wniesienia większego wkładu własnego, np. 50%. W harmonogramie spłaty widnieje tylko jedna rata – w przypadku kredytu 50/50 – to 50% pozostałej kwoty do spłaty, w przypadku kredytu 60/40 – 40%. Warto wiedzieć, że rata, którą spłacamy w określonym w umowie terminie – zazwyczaj po roku – nie jest oprocentowana. Bank doliczy jedynie prowizję. Kredyty balonowe polegają zaś na spłacie niskich rat obejmujących jedynie część wartości pojazdu, przykładowo 70%. Na koniec umowy zostaje do spłaty jedna wyższa rata zwana ratą balonową, która spłacana jest jednorazowo. Kredyty balonowe zazwyczaj także wymagają posiadania większego wkładu własnego.

Zarówno kredyty balonowe, jak i jednoratalne przeznaczone są zazwyczaj dla samochodów nowych i na rynku jest mało podmiotów, które je oferują.

Jak obliczyć wysokość kredytu samochodowego?

Kredyty samochodowe są oferowane przez wiele firm i banków, jednak nie są one tak samo opłacalne dla klientów. Aby znaleźć odpowiednią ofertę i nie tracić czasu na samodzielne poszukiwanie atrakcyjnego kredytu, warto skorzystać z usług firmy doradczej, takie jak Easy Credit, która pomaga klientom w znalezieniu idealnego samochodu w dobrej cenie i pozyskaniu środków finansowych na jego zakup. Kredyt samochodowy wybrany z pomocą profesjonalnych doradców powinien spełnić wszystkie indywidualne oczekiwania, głównie pod względem jak najniższych kosztów. Klient może zdecydować się więc na okres kredytowania od 6 do 120 miesięcy w kwocie do 500 tysięcy zł. Oceniając opłacalność zobowiązania kredytowego, należy wziąć jednak pod uwagę wszystkie koszty z nim związane, a nie tylko wysokość odsetek. Decydując się na kredyt, trzeba doliczyć do jego wysokości koszty prowizji, opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia lub składki na obowiązkowe ubezpieczenia oraz cesję praw z polisy na rzecz banku.

Materiał partnera