Koszty naprawy samochodów z USA

Koszty naprawy samochodów z USA

Zakup uszkodzonego auta z USA na licytacji może być prawdziwą okazją. Przed zakupem warto jednak zorientować się w kosztach naprawy – może bowiem okazać się, że nie tylko nie będziemy mogli auta naprawić i zarejestrować, ale również zapłacimy za wwiezienie do Europy… odpadów. Koszty naprawy samochodu z USA mogą być różne, w zależności od typu uszkodzeń, dlatego w niniejszym artykule postaramy się je nieco przybliżyć.

Dlaczego sprowadzanie samochodów z USA jest tak popularne? Ponieważ koszt sprowadzenia i naprawy nawet uszkodzonego auta może być bardziej opłacalny, niż jego zakup w Europie. Zanim jednak kupisz uszkodzone amerykańskie auto, sprawdź ile to może kosztować.

Nie kupuj kota w worku. Jak kupić uszkodzone auto nadające się do użytku?

Na początku warto wspomnieć, że nie każde uszkodzone auto będzie nadawało się do naprawy. Super okazja może kosztować nas nawet 50 tysięcy złotych – tyle bowiem zapłacimy za sprowadzenie odpadu, czyli auta nienadającego się do jazdy. Plus oczywiście koszty samego pojazdu oraz transportu do Europy. Dlatego kupując auto na licytacji zwracajmy uwagę na opisy. Certificate of Destruction, For Parts Only lub Non Repairable – takiego auta nie zarejestrujemy w Polsce. Również Salvage Title może świadczyć o tym, że auto brało udział w kolizji drogowej lub zostało zalane lub spalone, choć 80% tych pojazdów nadaje się do naprawy i ponownej rejestracji. Zdecydowanie lepiej wybrać jednak auto z Clean Title – takie auta często nie były uszkodzone w ogóle lub tylko delikatnie oraz nadal posiadają gwarancję producenta, a w historii nie mają wpisanej żadnego wypadku.

Co więcej wybierzmy sprawdzone serwisy aukcyjne, na których stan faktyczny pojazdu będzie dokładnie taki sam jak w opisie. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie zadecydować, który samochód bez problemu zarejestrujemy i naprawimy skorzystajmy z usług doświadczonych firm sprowadzających samochody między innymi ze Stanów Zjednoczonych, na przykład CarPlanet. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprowadzone z USA auto po niezbędnych naprawach będzie nadawało się do jazdy.

Podstawowe przeróbki techniczne

Samochody przeznaczone na rynek USA nie spełniają wszystkich wymogów europejskich. Tyczy się to przede wszystkim oświetlenia. Reflektory w autach amerykańskich świecą symetrycznie – w Polsce prawa lampa musi doświetlać pobocze. Kierunkowskazy z tyłu są czerwone, natomiast z przodu białe. U nas, aby auto mogło poruszać się po drodze musi zostać wyposażone w pomarańczowe światła sygnalizujące zmianę kierunku jazdy. Dodatkowo kierunkowskazu przednie pełnią również funkcję światła postojowego, natomiast według polskich norm muszą być oddzielnie. W amerykańskich samochodach nie ma również tylnych świateł przeciwmgielnych.

Dlatego też to pierwsze niezbędne przeróbki, których musimy dokonać, nawet jeśli auto jest w pełni sprawne. Koszt? Około 1000 złotych, choć zależy to również od modelu i klasy auta.

Koszt naprawy uszkodzonego samochodu z USA

Nie da się jednoznacznie określić, ile będzie kosztowała naprawa. To zależy od rodzaju uszkodzeń. Warto więc skonsultować się z mechanikiem, który na podstawie zdjęć i parametrów wyceni wstępne koszty naprawy. Ostateczna cena auta wraz ze sprowadzeniem i naprawą z pewnością będzie niższa niż zakup takiego samego samochodu w Europie, jednak może okazać się, że na naprawę będziemy musieli chwilę poczekać.

Dobrze jest więc zorientować się, czy na rodzimym rynku znajdziemy części zamienne. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie ściąganie ich z USA, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i… oczekiwaniem. Transport morski jest bowiem zdecydowanie tańszy, jednak trwa czasem miesiąc. Transport lotniczy? Sprowadzenie dużych części może być nawet trzy razy droższe niż koszt tego elementu. Zawsze trzeba również założyć niespodziewane koszty napraw, które zostaną odkryte dopiero po dokładnym obejrzeniu auta.

Czy opłaca się importować uszkodzone auto z USA?

Oczywiście. Jednak należy pamiętać, aby zrobić to z głową. Rynek amerykański to prawdziwa gratka dla miłośników samochodów z wyższej półki oraz tak zwanych oldtimerów. Takich aut i w takiej cenie nie znajdziemy w Europie. Jednak, aby koszty naprawy nie przekroczyły wartości auta konieczne jest odpowiednie zorientowanie się w sytuacji lub skorzystanie z oferty firm, które pomogą nam w znalezieniu najlepszej oferty.

Materiał partnera