Samochody zastępcze

Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy?

Drobna stłuczka na parkingu, a auto i tak uziemione na całe tygodnie? Nie obejdzie się bez samochodu zastępczego! W końcu trzeba jakoś dojechać do pracy, odwieźć dzieci do szkoły i dostarczyć do domu zawartość zakupowego wózka. Tylko czy aby na pewno przysługuje Ci pojazd zastępczy? Dowiedz się, jakie warunki muszą być spełnione, abyś mógł skorzystać z tej usługi!

Wypożyczenie pojazdu a samochód zastępczy

W teorii wszyscy wiedzą, na czym polega usługa wypożyczenia samochodu – Ty płacisz i podpisujesz umowę, wypożyczalnia zapewnia Ci odpowiedni pojazd, z którego możesz korzystać przez określony czas. Czym różni się korzystanie z samochodu zastępczego od takiej usługi? Tym, że nic Cię to nie kosztuje!

Oczywiście w zależności od serwisu udostępnianie pojazdów zastępczych może być obwarowane różnymi warunkami, jednak z zasady większość warsztatów posiadająca tę usługę w swojej ofercie pozwala korzystać klientom z samochodów zastępczych na czas naprawy bez żadnych opłat. W przypadku, gdy Twój warsztat nie proponuje takiej usługi, możliwe, że nadal będzie przysługiwało Ci darmowe auto z OC sprawcy wypadku, dlatego warto dowiedzieć się komu i kiedy przysługują samochody zastępcze.

Samochody zastępcze z OC sprawcy

Jeśli jesteś stroną poszkodowaną wypadku drogowego, a potrzeba skorzystania z samochodu zastępczego może być uzasadniona ze względów celowych i ekonomicznych, taki pojazd przysługuje Ci z ubezpieczenia OC sprawcy. Musisz jednak pamiętać, aby dokładnie udokumentować wszystkie poniesione koszty związane z wypożyczeniem samochodu zastępczego, żeby ubezpieczyciel rzeczywiście zwrócił Ci pieniądze. Pojazd, który zorganizujesz sobie na czas napraw, nie może być wyższej klasy niż uszkodzony samochód, a jego cena nie powinna przekraczać średniej ceny wynajmu w okolicy. Zastanów się również, czy naprawdę potrzebujesz samochodu zastępczego – jeśli będziesz nim jeździł jedynie od czasu do czasu, a ubezpieczyciel będzie w stanie to udowodnić, może odmówić poniesienia kosztów związanych z jego wynajęciem.

Pojazd zastępczy z warsztatu

W przypadku warsztatu samochodowego sytuacja wygląda nieco inaczej. Serwisy, które udostępniają pojazdy zastępcze na czas naprawy, zazwyczaj nie wymagają żadnych dodatkowych opłat, o ile uszkodzone auto naprawiane jest właśnie u nich. Wiele warsztatów umożliwia również zwykły wynajem samochodu, jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz skorzystać z pojazdu, ale nie korzystasz z ich pozostałych usług serwisowych. Niezależnie od tego, czy płacisz za udostępnienie samochodu zastępczego, czy też nie, będziesz musiał podpisać umowę najmu. Jak tłumaczy pracownik warsztatu Auto-Serwis Nowakowski z Radzionkowa:

Nie wymagamy opłat za korzystanie z naszych pojazdów na czas naprawy, ale podpisanie umowy to absolutna konieczność. Wiąże się to z tym, że musimy wiedzieć, kto korzysta z naszych pojazdów w danym momencie, nie tylko dlatego, że to standardowa procedura. Często informacja ta okazuje się cenna, gdy z opóźnieniem otrzymujemy mandaty z fotoradarów. Musimy wiedzieć, kto prowadził dany samochód podczas przekroczenia prędkości, aby być w stanie skontaktować się z odpowiednią osobą.

Większość warsztatów umożliwia swoim klientom skorzystanie z darmowego samochodu zastępczego niezależnie od tego, jak poważna okaże się naprawa – dzięki temu mechanicy mają możliwość większej elastyczności pracy. Jeżeli bowiem naprawa jest niewielka, a nagle do warsztatu przyjeżdża ktoś z bardzo pilną sprawą, mogą odłożyć w czasie mniej naglącą usterkę, ponieważ mają świadomość, że pierwszy klient nie został pozbawiony środka komunikacji. Zwrot pojazdu zastępczego następuje zazwyczaj dopiero wtedy, gdy odbierasz naprawiony samochód, dlatego korzystając samochodu należącego do warsztatu, nie będziesz musiał obawiać się o to, że przeciągająca naprawa w jakikolwiek sposób wpłynie na Twoją mobilność.

Jeżeli więc zdarzy Ci się stłuczka na drodze, warto skorzystać z usług serwisu, który oferuje samochody zastępcze. Jedyne koszty, z którymi musisz się liczyć to cena paliwa. Większość warsztatów udostępnia samochody z pełnym bakiem i takie też spodziewa się otrzymać z powrotem w momencie odbioru naprawionego auta z serwisu. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że podczas korzystania z własnego pojazdu również musiałbyś liczyć się z kosztami paliwa, takie rozwiązanie nadal wydaje się bardzo opłacalne.

Materiał partnera