transport auta na lawecie

Kiedy samochód kwalifikuje się do transportu na lawecie?

Cele transportu pojazdu na lawecie mogą być różne. W wybranych przypadkach czynność ta podyktowana jest koniecznością sprowadzenia auta zza granicy lub przewiezienia go z zakładu produkcyjnego do salonu sprzedaży. Lawety kojarzą się jednak głównie z wypadkami, kolizjami i awariami na drodze. W dzisiejszym tekście wyjaśnimy, jakich dokładnie sytuacji dotyczy przewóz niesprawnych aut, czyli kiedy samochód kwalifikuje się do transportu na lawecie.

W jakich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z lawety samochodowej?

Wyróżnić można kilka sytuacji, w których konieczne jest wezwanie przez kierowcę pomocy drogowej i przewiezienie niesprawnego pojazdu na specjalnie do tego przystosowanej lawecie samochodowej, np. na lawecie 3-osiowej. Laweta przydaje się między innymi wtedy, kiedy auto ulegnie awarii. Bardzo często są to sytuacje, w których nie do końca wiadomo, co stało się z pojazdem i czy konieczne jest zamawianie lawety. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli przyczyna awarii pojazdu nie jest znana, to i tak warto zdecydować się na przetransportowanie auta w bezpieczne miejsce przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonej platformy. Nawet jeśli pojazd może jechać, ale nie działa w pełni sprawnie, najbezpieczniej jest zaprzestać dalszego korzystania z samochodu. W przeciwnym razie usterki mogą się pogłębiać, a niesprawne auto stanowić będzie istotne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zastosowanie lawet samochodowych, które są produkowane między innymi przez Centrum Dystrybucji Przyczep BORO z siedzibą w Skalmierzycach, niezbędne jest również wtedy, kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku na drodze. W wybranych przypadkach odholowanie auta za pomocą specjalnej liny holowniczej może okazać się wystarczające, natomiast dotyczy to przede wszystkim pojazdów z manualną skrzynią biegów. Kierowcy tzw. automatów nie mają możliwości skorzystania z tej opcji, transport z użyciem lawety jest dla nich jedynym rozwiązaniem problemu.

Co powinno cechować lawety samochodowe?

Zdecydowanie się na transport pojazdu na lawecie samochodowej jest bardzo bezpiecznym wyjściem z awaryjnej sytuacji. Dzięki temu auto zostanie usunięte z drogi i nie będzie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Poza tym można być pewnym, że pojazd dotrze w wyznaczone miejsce w nienaruszonym stanie – pod warunkiem, że laweta będzie spełniała określone wymogi. Dobre platformy do przewozu aut cechują się wyprodukowaniem na podstawie sprawdzonych i przemyślanych projektów oraz wykonaniem z wysokiej jakości materiałów.

Materiał partnera