całkowita wymiana oleju

Kiedy należy zadbać o wymianę oleju?

Powiedzenie „kto smaruje, ten jedzie” ma rzecz jasna dość dwuznaczną konotację, jednakże dla wszystkich użytkowników pojazdów mechanicznych, w szczególności tych z silnikami spalinowymi, jest to po prostu oczywistość. Najważniejsze jest tutaj smarowanie silnika i skrzyni biegów. W każdym aucie osobowym, motocyklu czy samochodzie ciężarowym  to bodaj najważniejsze podzespoły;  ich tłoki, cylindry i zębate koła przekładniowe muszą cały czas pracować w olejowej kąpieli. Olej należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, a także w sytuacjach awaryjnych.

Wymiana oleju po przejechaniu określonej liczby kilometrów

Najważniejszym z producenckich kryteriów, którym należy się kierować przy wymianie oleju w pojazdach mechanicznych, jest oczywiście liczba przejechanych kilometrów. Jak wiemy, istnieją tysiące różnych modeli pojazdów z silnikami spalinowymi, których budowa może mocno się od siebie różnić, dlatego też nie istnieje jakiś jeden wspólny algorytm, wedle którego należy w nich wymieniać oleje. Jak mówią nam specjaliści z firmy Auto-Lux ze Świdnika znaczące przekroczenie przejechanych kilometrów ponad wyznaczoną normę może skończyć się poważnym uszkodzeniem silnika bądź skrzyni biegów. Wynika to z tego, że wraz z upływającym czasem olej ulega coraz większemu zanieczyszczeniu, szczególnie poprzez drobiny metalu, które wywierają destrukcyjny wpływ na pracę całego układu.

Wymiana oleju po upływie określonego czasu

Posobnie jak wiele innych produktów także oleje samochodowe mają swoją żywotność. Wraz z upływem czasu wewnętrzna struktura każdego oleju ulega postępującej dekompozycji, a wraz z tym zmniejszają się jego właściwości smarujące. Dlatego też producenci pojazdów zalecają wymianę oleju także po określonym okresie jego użytkowania niezależnie od liczby przejechanych kilometrów. Jest to szczególnie ważne w przypadku silnika. Chcąc uniknąć jego zatarcia lub nawet i całkowitego zniszczenia należy ściśle stosować się do wskazanych zaleceń.

Wymiana oleju w sytuacjach awaryjnych

Każdy właściciel pojazdu spalinowego powinien w miarę często i regularnie sprawdzać  poziom oleju w silniku. W razie spadku tego poziomu poniżej minimalnego zakresu należy odpowiednią ilość oleju dolać. Pamiętajmy, że olej nie tylko zmniejsza tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami silnika, ale też go chłodzi poprzez odprowadzanie nadmiaru ciepła. Całkowitej wymiany oleju dokonujemy także w razie poważnych awarii i remontów silników lub skrzyń biegów.

Materiał partnera