Prawo jazdy kategorii B

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B jest powszechnie kojarzone z samochodami osobowymi. Często nawet sami kursanci nie wiedzą, jakie będą mieli możliwości po odebraniu wymarzonego prawa jazdy! Dowiedz się, jakimi rodzajami pojazdów możesz kierować jako posiadacz prawa jazdy kategorii B. To całkiem pokaźny zbiór! Co poza osobówkami jest w Twoim zasięgu? O tym niżej.

Prawo jazdy kategorii B – „must have” wśród kursantów!

Większość pojazdów, które poruszają się po naszych drogach, to samochody osobowe wpisujące się w uprawnienia kategorii B. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ten typ kursu prawa jazdy jest najbardziej popularny. Warto mieć na uwadze, że zdobycie prawa jazdy kategorii B pozwala na kierowanie znacznie szerszą grupą pojazdów.

Najczęściej, mówiąc o prawie jazdy kategorii B, wśród pojazdów, którymi można się poruszać po drogach po otrzymaniu dokumentu, wymienia się przede wszystkim pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.  Nie jest to jednak do końca prawda, o czym powiemy dalej.

Warto pamiętać przede wszystkim to, że prawo jazdy B zawiera w sobie także niższe uprawnienia, czyli B1 i AM, które dotyczą: czterokołowców, czterokołowców lekkich i motorowerów. Co więcej, osoba z prawem jazdy B może ciągnąć przyczepkę lekką (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg), o ile zespół pojazdów (samochód z przyczepką) nie przekracza 3500 kg dopuszczalnej masy całkowitej.

Czym można kierować, mając prawo jazdy kategorii B?

Jak wspomniano, prawo jazdy kategorii B daje spore uprawnienia. Posiadacz takiego dokumentu może poruszać się po drogach następującymi pojazdami:

  • Motorowerami – wszystkimi bez wyjątku.
  • Motocyklami, o ile jego pojemność skokowa nie przekracza 125 cm3, moc – 11kW, a stosunek mocy do masy własnej – 0,1 kW/kg. Osoba, która chce skorzystać z motocykla, a nie ma prawa jazdy kategorii A1, musi mieć dokument kategorii B co najmniej 3 lata.
  • Busami, samochodami dostawczymi, o ile ich masa wraz z ładunkiem nie przekracza 3,5 tony, a przewożonych jest do 9 osób, licząc z kierowcą,
  • Ciągnikami rolniczymi, nawet jeśli dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Do ciągnika nie może być zamocowana przyczepa rolnicza ani kołowe narzędzie rolnicze, np. rozrzutnik czy snopowiązałka. Można natomiast jeździć ciągnikiem wyposażonym w podwieszany sprzęt, np. pług, lub z przyczepą lekką, tzw. bitką.
  • Pojazdami wolnobieżnymi. Tu zaliczają się np. koparki, walce, kombajny rolnicze. Osoba z prawem jazdy kategorii B może nimi jeździć, jednak nie może korzystać z osprzętu do tych pojazdów, nie mając odpowiednich uprawnień. W przypadku kombajnu jego przednia część musi być zdemontowana. Można jedynie ciągnąć przyczepę lekką.

Obszerna lista, prawda? Jeżeli jesteś zainteresowany uprawnieniami kategorii B, nie czekaj! Kursy prawa jazdy, które dobrze przygotują do egzaminu, prowadzi np. Alien.

Materiał partnera