Taśmy samoprzylepne lakiernicze

Jakie taśmy wykorzystuje się w pracach lakierniczych?

Taśma lakiernicza jest produktem o szerokim zastosowaniu. Jej najważniejszą cechą jest fakt, że jest samoprzylepna, ale jednocześnie nie ma problemów z jej odklejeniem. Stosuje się ją między innymi do ochrony powierzchni przy malowaniu i lakierowaniu. Na tej samej zasadzie wykorzystuje się ją przy malowaniu ścian, jak też podczas lakierowania samochodów. Jaka jest rola taśm lakierniczych i z jakich materiałów się je produkuje?

Gdzie stosuje się taśmy lakiernicze?

Zadaniem taśmy lakierniczej jest zabezpieczenie powierzchni sąsiadujących z malowanymi fragmentami. Stosowane do nich kleje mają świetne zdolności adhezyjne, dzięki czemu drobinki lakieru czy farby nie dostają się pod taśmę. Taka taśma jest wyjątkowo skuteczna. Przyklejona przed malowaniem spełnia swoją rolę, a po wyschnięciu malowanej powierzchni zostaje oderwana bez pozostawiania resztek kleju.

Taśmy produkowane w takich miejscach, jak firma DUO, nadają się zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i domowych. Przede wszystkim przydatne są w czynnościach remontowych i malarskich. Szerokie zastosowanie znajdują też w samochodowych warsztatach lakierniczych i innych firmach usługowych. Producenci taśm dostarczają je w różnych kolorach. Jeżeli w czasie realizacji malowania lub lakierowania zachodzi potrzeba uzyskania wyraźnego odcięcia barw, trzeba zastosować taśmę o ostrej krawędzi.

W przypadku zastosowania w warsztatach lakierniczych elastyczność taśmy pozwala na dokładne oklejenie powierzchni wszystkich skomplikowanych kształtów, jakich nie jest mało podczas lakierowania samochodu lub motocyklu. Można ją przyklejać w trudnodostępnych miejscach i zabezpieczać nawet najmniejsze detale.

Taśmy papierowe i z tworzyw sztucznych

Taśmy samoprzylepne lakiernicze mogą być wytworzone zarówno z papieru, jak i z PCV i PE. Taśmy papierowe to spora grupa produktów przeznaczonych do prac malarskich. Od strony wewnętrznej są one pokryte naturalnym albo syntetycznym klejem kauczukowym. Mocno przywierają do różnych rodzajów powierzchni i są odporne na temperaturę do 80 stopni Celsjusza. Niektóre taśmy lakiernicze mogą być woskowane. W każdy razie oba rodzaje doskonale spełniają swoją funkcję.

Taśmy lakiernicze z PCV i PE są o wiele bardziej odporne na różne czynniki, zwłaszcza na te niekorzystne jak czynniki pogodowe. Doskonale znoszą wilgoć i promieniowanie UV. Stosowane bywają zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Taśmy z polietylenu (PE) z powodu swoje wytrzymałości stosowane są głównie w pracach wykonywanych na zewnątrz.

Materiał partnera