Sprowadzenie auta ze Stanów

Jakie są koszty sprowadzenia auta ze Stanów?

Samochody w USA są dużo tańsze niż w Polsce – bywa, że nawet o… 100 tysięcy złotych! Skąd tak wielkie różnice? Po pierwsze rynek amerykański jest ogromny, po drugie podatki są tam zdecydowanie niższe, po trzecie większa konkurencja w USA zmusza do ustalania jak najkorzystniejszych cen. Powodów jest jeszcze więcej, ale pewne jest jedno, mnóstwo Polaków decyduje się na import auta. Chociaż wiąże się on z opłatami, i tak jest korzystny.

Opłaty sprowadzenia samochodu ze Stanów – jak wyglądają?

Koszty importu pojazdu ze Stanów Zjednoczonych nie ograniczają się do jednej opłaty. Jest ich kilka, a najistotniejsze to:

  • koszt transportu w USA,
  • prowizje dla sprzedawcy i pośrednika,
  • koszt przewozu w Europie,
  • dostosowanie auta do wymogów polskich dróg,
  • opłaty importowe,
  • zapłata za przewóz pojazdu bezpośrednio do klienta.

Ile konkretnie wynoszą? Czas na wyliczenie.

Po pierwsze, dobrze wiedzieć, że w USA są organizowane licytacje aut używanych, a prowadzący pobierają za nie prowizje, jeśli uda Ci się wylicytować pojazd. Są one różne, zazwyczaj wynoszą kilkaset dolarów – maksymalnie do około 750 $.

Kolejna kwestia dotyczy sprowadzenia auta ze Stanów – musisz opłacić transport do statku. Będzie to też kilkaset dolarów.

Następnie najdroższy etap, czyli przewóz do Polski. Opłata kontenera i promu może wynosić od około 700 do 1500 dolarów. Rozładunek i odprawa to koszt na poziomie około 400 euro. Przewóz po polskich drogach jest już tańszy. Auto musi nie może poruszać się po drogach samodzielnie zanim zostanie dostosowane konstrukcyjnie do prawa i zarejestrowane.

Warto pamiętać o opłatach importowych. Wysokość cła to 10% wartości auta, a akcyza jest zależna od pojemności silnika – wynosi od 3,1% do 18,7%. Podatek VAT różni się od kraju, w którym się odbywa odprawa celna. W Polsce jest to 23%, w Niemczech 19%. Do tego dochodzi przetłumaczenie dokumentacji przez tłumacza przysięgłego, uzależnione od jego cennika.

Jak niedrogo i szybko sprowadzić samochód z USA?

Sprowadzenie auta z USA jest czasochłonne. Nie każdy się zna lub ma czas na skompletowanie wszystkich dokumentów, uiszczenie opłat, konsultacje z urzędem, formalności… można jednak skorzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak Moto-Car P.H.U., które nie tylko wyszukują najlepsze oferty aut z USA, ale też przeprowadzają proces sprowadzenia pojazdu (nawet zabytkowego) – profesjonalnie, zgodnie z prawem, niedrogo i szybko.

Do zadań takich fachowców należy więc kompleksowa obsługa, wsparcie i wypełnienie formalności. Eksperci bezproblemowo załatwiają sprawę i pomagają zminimalizować wydatki na sprowadzenie pojazdu do Polski. Ponadto niektórzy oferują do tego naprawy i serwis sprowadzonych samochodów, jak i ściągają części do amerykańskich aut.

Materiał partnera