Diagnostyka komputerowa auta

Jakie jest znaczenie diagnostyki komputerowej przy przeglądach pojazdów?

Czym są przeglądy okresowe pojazdów i kiedy należy ich dokonywać, powinien wiedzieć każdy kierowca. Producenci samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych, ściśle określają, kiedy ta czynność musi następować. Większość współczesnych samochodów ma zainstalowane komputery pokładowe, które informują o terminie przeglądów technicznych.  Warto jednak zapoznać się z zaleceniami producenta pojazdu i pamiętać o wizycie w stacji obsługi pojazdów.

Przegląd pojazdu to czynność okresowa, która ma na celu sprawdzenie większości układów i elementów pojazdu, a także wymianę niezbędnych części oraz płynów eksploatacyjnych. W nowoczesnych pojazdach nad częstotliwością przeglądów czuwa komputer pokładowy, który w zależności od przebiegu, warunków eksploatacyjnych i stylu jazdy rekomenduje termin przeglądu.

Komputer na wyposażeniu stacji obsługi to dzisiaj standard

Każda nowoczesna stacja diagnostyczna i serwisowa, która prowadzi badania techniczne i przeglądy okresowe, wyposażona musi być w stanowisko umożliwiające diagnostykę komputerową. Pozwala ono na połączenie systemu pokładowego pojazdu z zewnętrznym urządzeniem komputerowym. Po uruchomieniu diagnostyki na ekranie pojawia się lista błędów w postaci kodów. Dzięki temu badaniu można szybko i precyzyjnie zlokalizować usterki i wszelkie nieprawidłowości w samochodzie. W znacznym stopniu przyspiesza to naprawę i eliminuje czasochłonne poszukiwanie przyczyny awarii pojazdu.

Jakie korzyści daje diagnostyka komputerowa?

Badanie komputerowe pojazdu jest jedną z podstawowych czynności diagnostycznych w serwisach samochodowych. O zaletach diagnostyki komputerowej mówi nam mechanik ze Stacji Kontroli Pojazdów KROS działającej w Konstantynowie Łódzkim.

„Trudno wyobrazić sobie dziś przeglądy okresowe i badania techniczne bez udziału komputerów i specjalnego oprogramowania. Połączenie komputera pokładowego samochodu z komputerem zewnętrznym daje możliwość dokładnej analizy stanu technicznego pojazdu. Diagnostyka komputerowa to niezwykle dokładne badanie, które jest w stanie wykryć wszystkie usterki w elektronicznych podzespołach samochodu. Jak pozytywny wpływ ma to na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest oczywiste. Zły stan techniczny pojazdów jest przyczyną bardzo dużej ilości wypadków na polskich drogach. Warto więc przeprowadzać regularne przeglądy techniczne i mieć pewność, że samochód nie zawiedzie nas na drodze w trudnej sytuacji”.

Prawidłowo przeprowadzony przegląd w stacji diagnostycznej z wykorzystaniem badania komputerowego upewnia kierowcę o dobrym stanie technicznym pojazdu. Podnosi bezpieczeństwo jazdy oraz zapewnia większy komfort prowadzenia auta. Regularnie serwisowany samochód jest mniej awaryjny, jego podzespoły nie zużywają się szybko, a tym samym jego wartość na rynku aut używanych spada w dużo mniejszym stopniu. Warto więc przestrzegać terminów przeglądów technicznych i korzystać z usług stacji obsługi pojazdów, które zapewniają diagnostykę komputerową na wysokim poziomie.

Materiał partnera