kobieta korzysta z telefonu

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Płacenie mandatów za wykroczenia drogowe to nie jest najprzyjemniejszy sposób na wydawanie pieniędzy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu kierowca otrzymał mandat, dobrze jest wiedzieć, jak możemy za niego zapłacić. Policjant wręcza przekaz pocztowy z numerem konta, na który należy przelać pieniądze, a kierowca z takim przekazem może iść na pocztę lub do banku, ale istnieje również możliwość zapłaty należności przez Internet.

W jaki sposób dokonać wpłaty z konta za mandat?

Płatności online tak weszły Polakom w krew, że wielu z nich nie wyobraża sobie móc załatwić, np. opłacenia mandatu tą metodą. Właśnie dlatego wszystkie banki w Polsce oferują możliwość zapłacenia mandatu za wykroczenia drogowe przez Internet. Pierwsze co należy zrobić, to zalogować się na swoje konto bankowe. W zakładce „przelewy” należy wybrać „przelew podatkowy”. Następnie w opcjach formularzy trzeba wybrać „mandaty”. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego urzędu skarbowego i uzupełnienie danych do przelewu. Niektóre banki posiadają możliwość automatycznego uzupełniania danych, co znacznie ułatwia cały proces. 

Jakie korzyści wynikają z płacenia mandatu przez Internet?

Najważniejszą korzyścią, jaka wynika z płacenia mandatów za wykroczenia drogowe przez stronę banku, jest spora oszczędność czasu. Udając się z blankietem na pocztę czy do placówki banku, często kierowcy tracą czas na stanie w kolejkach i długi czas oczekiwania. Zwłaszcza w czasie pandemii, taki sposób zapłaty może być uciążliwy. Wybierając opcje płatności internetowej, zapłaty mandatu można dokonać o dowolnej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca. Wystarczy mieć przy sobie laptopa i dostęp do Internetu. Kierowca może dokonać płatności przy okazji załatwiania innych rachunków, wchodząc na swoje konto bankowe. Nawet jeśli użytkownik nigdy wcześniej nie korzystał z tej możliwości, formularze są dość czytelne i nie ma obaw o pomyłki. Dostęp do płatności internetowych znacznie ułatwił załatwiane różnych zobowiązań na korzyść użytkownika.