wymiana zderzaka

Jak wymienić zderzak w samochodzie?

Wymiana zderzaka, choć z pozoru może wydawać się prostym zadaniem, to w praktyce przysparza sporo problemów. Wiele osób uważa, że wystarczy odkręcić kilka śrubek i przód lub tył auta będzie częściowo zdemontowany. Czynność ta jednak jest o wiele trudniejsza, ponieważ tyle, ile istnieje marek na rynku, tyle różnych rozwiązań montażu zderzaków. W jaki sposób należy więc wymienić zderzak?

Wymiana zderzaka krok po kroku

Aby wymienić zderzak nie potrzeba profesjonalnych narzędzi. Bezwzględnie przyda się komplet kluczy nasadowych i śrubokręt płaski oraz gwiazdkowy. Cały proces należy rozpocząć od demontażu przedniego zderzaka. Usuwa się każdą z plastikowych spinek z połączeń między zderzakiem a pasem przednim auta. Nie można także zapominać o tych, które ewentualnie łączą osłony silnika ze zderzakiem od spodu. Połączenia śrubowe znajdują się w okolicach łączenia z nadkolami lub przy zamku maski silnika. Po odkręceniu można przystąpić do zdejmowania przedniego zderzaka – wymaga to niekiedy niewielkiego szarpnięcia ze strony naprawiającego.

W przypadku tylnego zderzaka czynność ta może być większym wyzwaniem. Czasem wiąże się to z demontażem lamp tylnych lub częściowym rozebraniem tapicerki. Wymiana zderzaka (zarówno przedniego, jak i tylnego) wymaga poszukiwania pod klapą bagażnika, czy nie ma tam żadnych mocujących śrubek. Znajdują się czasem pod poszyciem progowym bagażnika. W następnym etapie przechodzi się do nadkola i również odkręca śrubki. Z uwagi na to, że tył samochodu znajduje się zwykle wyżej, ma się lepszy dostęp. Dzięki temu nie trzeba unosić auta. Trzeba też odpiąć kostkę świateł, poszukać śrubek zdjąć zderzak ze ślizgów. Warto przemyśleć montaż nowych ślizgów. Odstający zderzak nie zrobi dobrego wrażenia na potencjalnym kupującym, a także nie będzie ładnie prezentować się w trakcie jazdy. Wymiana zderzaka nie jest trudna, a także czasochłonna. Ważne jednak, aby w trakcie montowania konkretne części dobrze ze sobą spasować i nie pozostawić niepotrzebnych szpar. Pośpiech również nie jest wskazany.

Dlaczego warto wymieniać zderzak samochodowy?

Zderzaki samochodowe są elementami samochodu, które umiejscowione są z jego przodu i tyłu. Są w autach niezbędne, ponieważ łagodzą siłę uderzeniową, powstałą w trakcie kolizji drogowej. Zniszczony zderzak nie zawsze nadaje się do naprawy. Jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy doszło do lekkiego zarysowania czy zatarcia lakieru, lecz większe naprawy są zwykle nieopłacalne. Czasami warto zainwestować w używany, zregenerowany zderzak samochodowy, niż naprawiać własny.

Zderzaki to istotne elementy samochodu, które chronią przed wypadkiem przy niewielkich prędkościach. Przy większych szybkościach ich rola jest już mniejsza. Właśnie, dlatego tak ważne jest, żeby kupować jedynie zderzaki sprawdzonych i renomowanych producentów. Taki asortyment oferuje sprzedawca zderzaków HCU Transport specjalizujący się w imporcie używanych części, które następnie są naprawiane i regenerowane.

Materiał partnera