wyciagarka-samochodowa

Jak wybrać wyciągarkę samochodową odpowiednią do swoich potrzeb? Praktyczny poradnik

Przymierzając się do zakupu wyciągarki samochodowej, musimy zdawać sobie sprawę, że mamy do czynienia z dość szeroką grupą urządzeń – od prostych, nieskomplikowanych modeli ręcznych po niezwykle silne – wyciągarki hydrauliczne. A między tymi skrajnościami do wyboru mamy najbardziej popularne – elektryczne. Jak więc wybrać wyciągarkę odpowiednią do własnych potrzeb?

Wyciągarka samochodowa – pierwsza pomoc

Najważniejszym zadaniem wyciągarki jest pomoc – niezależnie, czy mówimy o wydobyciu samochodu z bagna podczas off roadu, czy o załadowaniu motorówki na przyczepę. Dzięki wyciągarce możemy zrobić to szybko i skutecznie, bez udziału większego sprzętu i wsparciu wielu osób. Po prostu, podłączamy wyciągarkę do pojazdu, włączamy ją i dalej już o nic nie musimy się martwić – mocny silnik i odpowiedni uciąg wyciągarki zrobią za nas resztę.

Wyciągarki elektryczne – zdecydowanie najpopularniejsze

Jak wspominaliśmy – najczęściej kupowane są wyciągarki elektryczne, ponieważ są uniwersalne, proste w montażu, bezproblemowe w użytkowaniu i relatywnie tanie. Silnik takich urządzeń zasilany jest przez akumulator, który zamontowany jest w pojeździe. Żeby korzystać z takiego rodzaju wyciągarki, nie musimy myśleć o żadnych przeróbkach w samochodzie i innych dodatkowych działaniach. Przed kupnem jednak zwróćmy koniecznie uwagę, jaki w interesującym nas modelu występuje prąd zasilający. 12 V – będzie odpowiedni dla quadów i większości samochodów, 24 V zaś dla ciężarówek.

Co wiemy o innych rodzajach wyciągarek?

  • Hydrauliczne – są przede wszystkim instalowane w dużych pojazdach jak ciężarówki czy ciężkie ciągniki rolnicze. Zasilane za pomocą pompy hydraulicznej (czasem podłączane do pompy wspomagania układu kierowniczego). Bardzo kłopotliwe w montażu, ale jednocześnie praktycznie niezniszczalne;
  • Mechaniczne – mają napęd pochodzący z silnika samochodu, gdyż moc wyciągarki równa się parametrom jednostki napędowej. Szybko pracują i są odporne, niestety bardzo ciężkie, bo ważą około 100 kg! Poza tym, do minusów można zaliczyć skomplikowany montaż;
  • Ręczne – nie sprawdzą się w trudnym terenie, dlatego też używane są przeważnie do prostych zadań.

Na co zwracać uwagę przed zakupem?

Przede wszystkim na to, jaką moc ma dane urządzenie. Trzeba przyznać, że oferowane na rynku urządzenia elektryczne, na przykład wyciągarka Maverick na dragonwinch.com, cechują się bardzo dużą mocą. Większość dostępnych urządzeń dostosowanych jest nie tylko do potrzeb samochodów terenowych, lecz również innych, jak quady czy łodzie. Zwracajmy uwagę na konstrukcję wyciągarki oraz zastosowane linki, hamulce i przekładnie. Szczególnie linki są tu istotne – rekomendowane zwłaszcza syntetyczne, szybko nawijające się na bęben. Inną wartą uwagi kwestią są zastosowane w wyciągarce przekładnie – polecane są planetarne.

Mamy nadzieję, że ta praktyczna wiedza będzie przydatna podczas wyboru własnego modelu wyciągarki samochodowej. Oferta jest tak bogata, iż warto wiedzieć, co jest ważne, aby zakupiony sprzęt sprawdzał się rzeczywiście jak najlepiej. Więcej o wyciągarkach przeczytasz również na: Wyciągarka – jak przygotować samochód do off roadu?

Materiał partnera