nauka jazdy

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy

Kandydaci na kierowców z większych miast, takich jak np. Lublin, mają do wyboru wiele szkół nauki jazdy. Zorientowanie się w tym natłoku możliwości nie zawsze jest łatwe, jeżeli nie wiemy, czego oczekiwać od instruktorów i samego ośrodka szkoleniowego. Dla osób, które dotychczas nie miały styczności z jazdą samochodem czy motocyklem, wybór może być szczególnie trudny.

Wiele młodych osób, które planują zdobycie prawa jazdy kategorii B, ale też innego typu, np. na motocykl czy motorower, przy wyborze ośrodka kształcenia kierowców kieruje się przede wszystkim niską ceną. Niestety, taka decyzja może sporo kosztować. Kilkukrotne podchodzenie do egzaminu wiąże się przecież nie tylko ze stratą czasu, ale i pieniędzy.

Szukając szkoły nauki jazdy warto zastanowić się przede wszystkim nad celem uczestnictwa w kursie. Najczęściej jest to przygotowanie do egzaminu – dla niejednej osoby najważniejszego w życiu. Ważne jest  jednak, aby młody kierowca nie tylko szybko otrzymał upragniony dokument, ale też naprawdę nauczył się jeździć.

Jeżeli więc zależy ci na tym, by zdać egzamin przy jak najmniejszej ilości podejść (najlepiej za pierwszym razem), a także wyrobić sobie dobrą technikę kierowania pojazdem i czuć się swobodnie za kierownicą, szkołę jazdy wybieraj ostrożnie.

Po czym poznać dobrą szkołę jazdy?

Obecnie obserwujemy olbrzymie zapotrzebowanie na szkoły jazdy. W dzisiejszych czasach coraz łatwiej można pozwolić sobie na samochód, toteż coraz więcej osób potrzebuje umiejętności i uprawnień do prowadzenia pojazdu. Co ciekawe, założenie ośrodka szkoleniowego też wcale nie jest wielkim wyzwaniem. Dlatego powstaje coraz więcej szkół, które niestety nie zawsze mogą pochwalić się dobrymi instruktorami.

Dużą podpowiedzią dla adeptów jazdy są tworzone w każdym regionie rankingi ośrodków kształcenia kierowców. Przygotowane są one w oparciu o zdawalność kursantów, a więc szkoła, która ma najlepsze  wyniki, jest zawsze rekomendowanym wyborem.

Dobrym pomysłem jest też poleganie na doświadczeniu innych. Kierowcy, którzy są zadowoleni z odbytych kursów na prawo jazdy, z reguły polecają ośrodki, w których się uczyli. Słuchajmy takich podpowiedzi.

Czym wyróżnia się dobra szkoła nauki jazdy?

Rekomendacje i rankingi to oczywiście nie wszystko, chociaż to właśnie dzięki nim możemy znaleźć najlepszy ośrodek szkoleniowy. Co jednak sprawia, że szkoła jazdy jest godna polecenia? Przede wszystkim profesjonalizm kadry kształcącej.

Instruktor nauki jazdy musi oczywiście być doskonałym kierowcą i świetnie znać przepisy ruchu drogowego, ale to nie koniec wymagań, jakie powinniśmy mu stawiać. Dobry nauczyciel powinien być też pedagogiem, a więc mieć podejście do swoich kursantów, nawet tych obiektywnie najsłabszych – przekonuje nasz rozmówca z Ośrodka Szkolenia Kierowców Polskiego Związku Motorowego.

Tak naprawdę przecież z każdego da się zrobić kierowcę. Mimo iż wielu początkujących kursantów mocno w siebie wątpi. Rolą instruktora jest więc nie tylko nauczenie kierowania pojazdem, ale też pomoc kursantom w pokonaniu lęków i ograniczeń.

Kolejną ważną kwestią jest sprzęt, na którym przyjdzie ci się uczyć jeździć. Najlepiej, by kurs odbywał się na takim samym pojeździe, jakim będziesz zdawał egzamin. Dzięki temu z łatwością opanujesz wszystkie urządzenia znajdujące się w samochodzie i nic nie zaskoczy cię podczas zdawania egzaminu.

Materiał partnera