Płyny eksploatacyjne do auta

Jak przygotować samochód do zimy?

Zimą samochody są narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne – mróz, śnieg, wilgoć. Właściciele mogą się wtedy przekonać, w jakim stanie znajdują się różne podzespoły. Aby przetrwać zimną porę roku, należy uprzednio zająć się poszczególnymi częściami – akumulatorem, płynami eksploatacyjnymi, świecami zapłonowymi, alternatorem, hamulcami, uszczelkami, nadwoziem i podwoziem. Jak dobrze przygotować pojazd do zimy?

Jak zadbać o akumulator?

Akumulator jest bardzo ważną częścią pojazdu, która często ulega uszkodzeniu podczas zimowych podróży. Jeśli jest on w słabej kondycji, pojazd nie ruszy (dotyczy to zwłaszcza silników diesla). Akumulatory wymagają wyższej mocy rozruchowej.

Warto zbadać stan akumulatora. Można tego dokonać za pomocą specjalnego miernika. Pomiar powinien być dokonany w stanie spoczynkowym akumulatora i przy obciążeniu. Najbezpieczniej dokonać tego warsztacie samochodowym. Jeśli mechanik uzna, że akumulator jest zużyty, należy wymienić go na nowy.

Znaczenie płynów eksploatacyjnych

Zbliżająca się zima wymaga kontroli lub wymiany płynów eksploatacyjnych, w szczególności płynu chłodniczego. Świeża ciecz może przetrwać w nawet najtrudniejszych pogodowych warunkach. Zużyty płyn natomiast traci właściwości i może zamarznąć, co może finalnie doprowadzić do rozerwania silnika. Taką ciecz najlepiej wymienić na nową (ewentualnie dodać koncentratu, by obniżyć temperaturę zamarzania).

Dobrej jakości płyny eksploatacyjne można zakupić za pośrednictwem firmy Buwar. Wśród asortymentu przedsiębiorstwa znajdują się również m.in. płyny do spryskiwaczy, kleje do plastików, oleje samochodowe. Firma kieruje ofertę głównie do klientów biznesowych, prowadzących myjnie i warsztaty samochodowe.

Przed okresem zimowym warto wymienić również płyny hamulcowe i silnikowe. Pierwsze muszą znajdować się w szczelnym środowisku. W przypadku olejów silnikowych należy zwrócić uwagę na lepkość. Niższa lepkość zimowa zapewnia łatwiejszy rozruch podczas mrozów.

Wymiana alternatora

Aby dobrze przygotować się do zimy, należy zatroszczyć się o alternator, który odpowiada za zasilanie akumulatora i sprzętu elektronicznego w pojeździe. Zużyty alternator nie jest w stanie naładować dobrze akumulatora, co wywoła problemy z rozruchem silnika.

Stan alternatora można poznać poprzez specjalny miernik, który podpina się do klemy (a następnie uruchamia silnik). Jeżeli pomiar ładowania znajduje się na odpowiednim poziomie, można być spokojnym. W innym wypadku alternator należy wymienić na nowy lub oddać do regeneracji.

Materiał partnera