Klimatyzacja w samochodzie

Jak przebiega proces napełniana klimatyzacji?

Dawno minęły czasy, w których klimatyzacja w samochodzie była luksusem. Dzisiaj jest standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie wyposażenie nowoczesnego auta. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pod warunkiem że jest regularnie odgrzybiana i przeglądana. Jednym z procesów serwisowych jest napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodniczym. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega.

Klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja w pojazdach zapewnia komfortu podczas jazdy w każdych warunkach pogodowych. Odpowiedzialna jest za dostarczanie do wnętrza auta czystego powietrza o odpowiedniej temperaturze, zgodnie z życzeniem użytkowników. Klimatyzacja samochodowa w znacznym stopniu zmniejsza zmęczenie kierowcy, szczególnie podczas długich podróży w wysokiej temperaturze. Można więc stwierdzić, że wpływa pozytywnie na poziom bezpieczeństwa na drodze.

Nieszczelność najczęstszą przyczyną awarii klimatyzacji

Układ klimatyzacji jest instalacją współdziałających urządzeń, takich jak kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający, parownik oraz wentylator. Podzespoły te połączone są przewodami klimatyzacji. Najczęstszą przyczyną niesprawności klimatyzacji samochodowej jest nieszczelność w układzie. Prowadzi ona do utraty czynnika chłodniczego, co początkowo zmniejsza wydajności klimatyzacji, a następnie prowadzi do całkowitego zaniku chłodzenia. Jak wyjaśniają specjaliści od klimatyzacji samochodowej, nieszczelność w układzie powstaje na skutek uszkodzeń mechanicznych spowodowanych drganiami eksploatacyjnymi, zużyciem się przewodów lub uszczelek albo w wyniku kolizji pojazdu. W tego typu sytuacjach rekomendują jak najszybszą wizytę w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Jednym z nich jest A&Z Transport-Logistyka z siedzibą w Stęszewie, który oferuje również odgrzybianie klimatyzacji, a także usługi transportowe i kompleksowe usługi magazynowe.

Jak napełnia się układ klimatyzacji?

Należy pamiętać, że każdego roku z układu klimatyzacji samochodowej ulatnia się średnio ok. 10% czynnika chłodniczego. Wraz z nim zmniejsza się również ilość środka smarującego. Jest to wystarczający powód do regularnej kontroli klimatyzacji. Warto zlecić ją  profesjonalistom, którzy w razie potrzeby napełnią klimatyzację czynnikiem chłodniczym. Nabijanie klimatyzacji polega na podłączeniu do układu klimatyzacyjnego pojazdu specjalnej maszyny. Najpierw usuwa ona stary czynnik, a następnie dzięki wytworzonemu podciśnieniu sprawdza szczelność instalacji. Na koniec napełnia układ odpowiednią ilością czynnika chłodniczego wraz ze środkiem smarnym. Proces nabijania klimatyzacji trwa ok. 30 do 50 minut.

Materiał partnera