naprawa pęknięć szyb samochodowych

Jak przebiega naprawa pęknięć szyb samochodowych?

Szyby pełnią w samochodzie kilka ważnych funkcji, między innymi chronią kierowcę i pasażerów przed różnego rodzaju obiektami, które mogą trafić w auto podczas jazdy. Są one bardzo wytrzymałe, jednak przy mocniejszych uderzenie mogą się na nich pojawić widoczne ślady uszkodzeń – rysy, pęknięcia, odpryski. Tak uszkodzonej szyby nie trzeba od razu wymieniać, w wielu przypadkach da się ją naprawić.

Na czym polega naprawa szyb?

Do naprawy kwalifikują się przede wszystkim niewielkie pęknięcia i odpryski – nie zaleca się naprawiania szyb, które uległy bardzo rozległym uszkodzeniom. O tym, czy szyba może zostać naprawiona, czy też powinna zostać wymieniona, decyduje fachowiec, który ma się podjąć naprawy. Jak wygląda sam proces regeneracji szyb. Na początku przy pomocy specjalnego urządzenia miejsce uszkodzenia oczyszcza się powietrzem, zanieczyszczenie  oraz wilgoci – jest to bardzo istotne, ponieważ jakiekolwiek cząsteczki pozostawione w pęknięciu powodują, że ślad po uszkodzeniu pozostanie widoczny. Następnie uszkodzone miejsce wypełniane jest pod dużym ciśnieniem przy pomocy żywicy syntetycznej, która w późniejszym etapie utwardzana jest przy pomocy promieniowania UV. Cała naprawa trwa około 30-40 minut, w zależności od rozmiaru uszkodzenia i jest w stanie przywrócić szybie pełną wytrzymałość. Wykonywaniem profesjonalnych napraw szyb zajmuje się firma Szyby Samochodowe ARGLASS.

Naprawa czy wymiana?

W przypadku małych uszkodzeń, powstających np. w wyniku uderzenie małego kamienia w szybę naprawa jest dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż wymiana. Jest  tańsza – kosztuje kilka razy mniej niż koszt samej nowej szyby.

Dlaczego należy usuwać pęknięcia i odpryski z szyb?

Przednie szyby są dużo bardziej narażone na uszkodzenia niż szyby boczne i tylne, które jeśli nie zostaną zniszczone w wypadku mogą zachować swoją pierwotną jakość przez cały okres używania samochodu. Każde uszkodzenie szyby powinno być jak najszybciej usuwane, ponieważ ogranicza ono naszą widoczność podczas jazdy i tym samym zmniejsza bezpieczeństwo. Druga sprawa, że jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję podczas jazdy z pękniętą szybą otrzymamy wysoki mandat, a nasz dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany i zwrócony dopiero po naprawie szyby.

Materiał partnera