Chiptuning

Jak przebiega chiptuning?

Kierowcy dzielą się na tych, którzy jeżdżą samochodami i tych, którzy je kochają. Zwłaszcza ci drudzy zrobią wszystko, aby ich pojazd stał się technicznie perfekcyjne. Z pomocą przychodzi im chiptuning, czyli elektroniczna modyfikacja parametrów silnika. Czym dokładnie jest chiptuning i jak przebiega ingerencja w oprogramowanie silnika? Warto wiedzieć.

Chiptuning – moda czy konieczność?

W świecie motoryzacji chiptuning jest pojęciem znanym od wielu lat. Dotyczy modyfikacji programu sterującego silnikiem, która ma na celu poprawę efektywności jego pracy. Zmiany w ustawieniach oprogramowania silnika dobierane są indywidualnie i uwzględniają preferencje kierowcy, możliwości techniczne i kondycję pojazdu. Dla wielu kierowców jest to rozwiązanie, które pozwala delektować się dynamiczną jazdą i cieszyć się niezawodnością pojazdu. Dlatego coraz więcej właścicieli aut decyduje się na tuning elektroniczny. Warto więc przestrzec, że chiptuning należy wykonywać w sprawdzonych i profesjonalnych warsztatach. Jednym z bardziej znanych na Podkarpaciu jest Performance Lab w Rzeszowie.

Elektroniczny moduł sterujący ECU

Każdy współczesny silnik sterowany jest poprzez ECU (Engine Control Unit), czyli elektroniczny moduł sterujący. Odpowiedzialny jest za prawidłową pracą jednostki napędowej i podzespołów. Czujniki takie jak sonda lambda, czujniki temperatury, obrotów silnika, ciśnienia w kolektorze ssącym itp. przesyłają w każdej sekundzie dużą porcję danych do mikroprocesora ECU. Na podstawie tych informacji i zapisanych w pamięci komputera danych system steruje parametrami pracy silnika i decyduje o dawkach paliwa i momencie zapłonu. Dzięki temu praca silnika jest optymalna pod względem ekonomii, ekologii, dynamiki i trwałości.

Zmiany w ECU i badania na hamowni

Chipowanie silnika jest niczym innym jak ingerencją w ustawienia ECU. Fabrycznie jest on dostrojony standardowo z punktu widzenie producenta pojazdu. Nie jest to jednak ustawienie optymalne. Poprzez modyfikację programu sterującego silnikiem można zmienić charakterystykę jego pracy i osiągnąć:

  • większą mocy silnika,
  • większy moment obrotowy silnika,
  • większą prędkość maksymalną,
  • mniejsze średnie spalanie,
  • poprawę elastyczności,
  • lepsze wykorzystanie potencjału silnika.

Bardzo ważną czynnością podczas profesjonalnego chiptuningu jest pomiar mocy przed i po tuningu silnika na hamowni stacjonarnej. Urządzenie to umożliwia diagnostykę jednostki napędowej pod kątem zużycia i możliwości modyfikacji. Jest to warunek przeprowadzenie skutecznego i bezpiecznego chiptuningu.

Materiał partnera