felgi aluminiowe

Jak odnowić felgi aluminiowe?

Felgi są nie tylko elementem umożliwiającym prawidłowy montaż opony, coraz częściej także ważnym detalem w znacznym stopniu wpływającym na wygląd samochodu. Wykonane ze stopów aluminium o ciekawej geometrii podkreślającej charakter auta mogą zwiększyć jego atrakcyjność. Ważne jednak, by były one utrzymywane w dobrym stanie. Ślady wynikające z eksploatacji pojazdu lub pojawiających się uszkodzeń szybko zniweczą uzyskany dzięki felgom efekt.

Co może wpłynąć na pogorszenie się wyglądu felg?

Felgi są narażone na ciągły kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi mogącymi doprowadzić do powstania się widocznych uszkodzeń. Należą do nich pojawiające się podczas normalnej eksploatacji drobiny metalu ze ścierających się klocków i tarcz hamulcowych, które osadzają się w lakierze pokrywającym powierzchnię felg. Problemem są także zacieki z płynu hamulcowego oraz wszelkiego typu zabrudzenia, zarówno te powodowane przez substancje bitumiczne, jak i różnego rodzaju substancje ropopochodne. Niebezpieczne są uderzające w koła kamienie lub żwir. Wielu kłopotów może przysporzyć stan nawierzchni – wjechanie w dziurę w jezdni często kończy się wygięciem felgi lub nawet oderwaniem jej fragmentu. Powodem zniszczeń może być też nieostrożna jazda. Na szczęście z większością problemów tego typu można sobie poradzić, decydując się na kompleksową renowację felg aluminiowych. Będzie ona znacznie tańsza niż zakup nowych, a rezultaty okażą się identyczne. Fachowo odnowiona felga będzie nie do odróżnienia od dopiero co kupionej.

Jakie prace wykonuje się podczas renowacji felg?

Skala działań potrzebnych do przywrócenia felgom ich dawnego wyglądu jest uzależniona od rodzaju uszkodzeń. Przy najpoważniejszych defektach z powierzchni usuwa się wszystkie warstwy starego lakieru, korzystając z obróbki strumieniowo-ściernej. Jeśli naprawa jest wykonywana punktowo, lakier może być zmywany metodami chemicznymi. Jeżeli to konieczne felga jest prostowana, a niekiedy także przetaczana. W razie potrzeby poddawana napawaniu, które pozwala na wypełnienie ubytków. Następnym krokiem jest precyzyjne szlifowanie i polerowanie metalu tak, by zyskał pożądaną gładkość. Po nadaniu ostatecznego kształtu felga jest malowana podkładem, na który nakłada się odpowiednio dobrany lakier proszkowy. Warto pamiętać, że profesjonalna renowacja felg dająca satysfakcjonujący efekt jest możliwa tylko w firmie, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach. Dobrym przykładem jest tu Felg Styl, która poza odnawianiem felg aluminiowych i stalowych oferuje sprzedaż i serwis opon.

Materiał partnera