Jak należy pielęgnować skórzaną tapicerkę?

Skórzana tapicerka to dla wielu właścicieli samochodów najlepsze pokrycie siedzeń, kierownicy czy gałki drążka zmiany biegów. Cenią ją za elegancki wygląd i poczucie komfortu, jakie im daje w czasie jazdy. Jednak aby skórzane obicia zachowały atrakcyjny wygląd i miękką fakturę powierzchni, muszą być regularnie pielęgnowane specjalistycznymi preparatami.

Każda tapicerka wymaga regularnego czyszczenia, ale naturalne obicia są pod tym względem szczególnie wymagające. Skóra swoje wyjątkowe zalety zawdzięcza w dużym stopniu licznym mikroskopijnym porom, dzięki którym oddycha i chłonie wilgoć. Aby zachować te walory, trzeba poświęcić jej nieco uwagi.

–  Ta naturalna struktura powoduje, że do środka skóry dostaje się także kurz i ziarenka piasku, wchłaniane są kropelki potu oraz gromadzą się inne zabrudzenia – tłumaczy specjalista ze sklepu internetowego Gloss Factory, dystrybutora kosmetyków do pielęgnacji samochodów. – Te niewielkie drobinki po pewnym czasie powodują przebarwienia, przetarcia i pęknięcia. Poza tym całość bez konserwacji będzie wysychać i twardnieć, a w ten sposób stanie się dodatkowo podatna na rozerwania. Dlatego właściciele aut z tym rodzajem tapicerki, muszą zdawać sobie sprawę, że należy o nią szczególnie dbać. Na szczęście nie jest to trudne, a wielu miłośnikom eleganckich samochodów czynności związane z pielęgnacją sprawiają po prostu przyjemność.

Odkurzanie i usuwanie zabrudzeń

Pierwszym krokiem w czyszczeniu tapicerki skórzanej zawsze powinno być odkurzanie. Można do tego użyć zwykłego odkurzacza domowego z wąskoszczelinową końcówką do węża. Należy jednak stosować ją bardzo ostrożnie i delikatnie dotykać powierzchnię foteli czy kanapy, aby przypadkowo nie uszkodzić obicia.

Następnie można zająć się specyficznymi zabrudzeniami. W sklepach z kosmetykami do auto detailingu można kupić skuteczne preparaty do usuwania śladów po np. długopisach, szminkach czy tuszach do rzęs oraz plamach pozostawionych przez ubrania z jeansu czy lycry. W żadnym wypadku nie wolno takich miejsc czyścić wodą z mydłem czy detergentami. Specjaliści ostrzegają, że ich stosowanie obniża wytrzymałość skóry i negatywnie działa na barwę obicia.

Najlepszym rozwiązaniem podczas mycia całej powierzchni foteli i kanapy jest używanie specjalistycznych środków do czyszczenia tapicerki skórzanej (leather cleaner). Mogą to być preparaty pianowe, o składzie opartym na glicerynie lub inne zalecane przez profesjonalistów. Rozprowadza się je ściereczkami z mikrofibry, ale w miejscach bardziej zabrudzonych można używać specjalnych szczoteczek. Po skończeniu czyszczenia powierzchnię można jeszcze raz przetrzeć mikrofibrami, tym razem suchymi.

Konserwacja i pielęgnacja tapicerki skórzanej

Pielęgnacja tapicerki skórzanej polega na nawilżaniu jej odpowiednimi odżywkami (leather conditioner). Dzięki nim obicie zachowuje miękkość i elastyczność oraz świeży wygląd, a więc swoje najważniejsze zalety. Utrzymanie tych cech decyduje także o jej wieloletniej trwałości.

W specjalistycznych sklepach dostępne są preparaty o zróżnicowanych właściwościach w bardzo szerokim wyborze. Oprócz samego nawilżenia powierzchni, mogą one także poprawić zewnętrzną warstwę ochronną czy nadawać skórze przyjemny zapach. U dobrze zaopatrzonego dystrybutora bez trudu można dopasować ich działanie do indywidualnych oczekiwań oraz dobrać odpowiedni środek do stanu tapicerki. Profesjonaliści radzą, aby zabieg pielęgnacji powtarzać regularnie co trzy miesiące. Jednak nawet w przypadku zaniedbanych foteli skórzanych o bardzo złym stanie obicia, możliwe jest przywrócenie ich podstawowych zalet. W takich sytuacjach należy skorzystać z preparatów o wzmocnionym działaniu.

Osoby, które nie chcą poświęcać pielęgnacji zbyt wiele czasu, mogą zastosować preparaty typu „dwa w jednym”. Służą one równocześnie i do czyszczenia, jak i pielęgnacji tapicerki ze skóry.

Dodatkowa warstwa ochronna skóry

Tapicerka skórzana w nowych samochodach jest najczęściej pokryta dodatkową, niewidoczną warstwą ochronną. Zabezpiecza ona obicia przez działaniem wilgoci, promieniowaniem UV, uodparnia na negatywny wpływ wysokich czy niskich temperatur. Jednocześnie pozwala skórze oddychać oraz ułatwia czyszczenie foteli. Niestety, ta ochrona nie jest trwała i w trakcie użytkowania ulega ścieraniu.

Jednak zabezpieczenia tego typu można odtworzyć. Służą do tego kwarcowe lub ceramiczne powłoki, które skutecznie zabezpieczają skórę przez około 12 miesięcy. Odpowiednie preparaty można nabyć w sklepach z kosmetykami samochodowymi i samodzielnie nałożyć na powierzchnię tapicerki. Mimo że taka warstwa ochronna utrudnia osiadanie brudu na fotelach i kanapie, co pewien czas należy je czyścić. Natomiast w czasie działania ochrony skóra nie wymaga intensywnej pielęgnacji.

Materiał partnera