Ładowanie akumulatora

Jak eksploatacja auta wpływa na stan akumulatora?

Prawidłowe dbanie o akumulator samochodowy może sprawić, że będzie on pracować bezpiecznie i bezawaryjnie przez minimum pięć lat. Dlatego tak ważny jest sposób eksploatacji samochodu. Ma on olbrzymi wpływ na trwałość akumulatora. Co więcej, im dłuższy czas jego eksploatacji, tym mniejsze wydatki ponosi właściciel auta. Z tego powodu każdemu użytkownikowi samochodu zależy na tym, aby akumulator – który jest sercem auta – służył jak najdłużej.

Trwałość akumulatora a eksploatacja samochodu

Niewłaściwa eksploatacja samochodu przez kierowcę jest najczęstszą przyczyną drastycznego skrócenia żywotności akumulatora. W samochodach, które są eksploatowane na długich trasach, akumulatory służą bezawaryjnie przez wiele lat. Wynika to z tego, że silnik uruchamiany jest raz, po czym samochód pokonuje kilkadziesiąt kilometrów trasy, podczas której akumulator ładuje się do pełna. Natomiast, jeżeli właściciel samochodu użytkuje go tylko na krótkie trasy i to głównie w mieście, akumulator będzie dużo mniej trwały. Z czego to wynika? Na to pytanie odpowiada nam specjalista z firmy Bat Profi na Śląsku, która jest doświadczonym dystrybutorem wysokiej jakości akumulatorów do samochodów i innych pojazdów:

Otóż silnik w takim samochodzie uruchamiany jest kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Dodatkowo w trakcie krótkiej trasy akumulator nie ma szans naładować się do pełna. Taka eksploatacja niedoładowanego akumulatora sprawia, że ulega on szybszemu zużyciu. Duże znaczenie może mieć też zaśniedzenie biegunów akumulatora lub podłączanych do nich klem, co powoduje spadek napięcia ładowania.

Przyczyną obniżenia żywotności akumulatora jest także jego całkowite rozładowanie i pozostawienie go tak przez kilka dni lub niewłaściwe podłączenie przewodów rozruchowych w trakcie awaryjnego uruchamiania akumulatora w samochodzie. Akumulator może również rozładować się na skutek silnego poboru prądu po wyłączeniu silnika. Często jest to spowodowane przebiciami w instalacji elektrycznej lub wadliwym zamontowaniem sprzętu, który pobiera dużo prądu, np. alarm czy system multimedialny. Nadejście zimy i ujemnych temperatur również wiąże się z problemami z baterią. Wystarczy jedna mroźna noc, aby akumulator następnego dnia nie ruszył. Jak widać, przyczyn obniżenia żywotności akumulatora może być bardzo wiele, dlatego tak ważna jest prawidłowa eksploatacja pojazdu.

Jak przedłużyć żywotność akumulatora podczas jego eksploatacji?

Trwałość akumulatora jest bezpośrednio związana ze sposobem eksploatacji samochodu. Można jednak przedłużyć okres żywotności akumulatora w samochodzie, który jest eksploatowany głównie w mieście. Jednym ze sposobów jest doładowywanie go do pełna za pomocą prostownika mikroprocesorowego. Należy także pamiętać, aby nie dopuścić do głębokiego rozładowywania akumulatora, co często zdarza się w upalne letnie dni. Przy czym, wysokie temperatury są tak samo szkodliwe dla baterii, jak te ujemne, przy których spada sprawność elektryczna akumulatora.

W samochodach z systemem start/stop należy stosować akumulatory AGM lub EFB, które pozwalają na wielokrotne uruchamianie silnika w trakcie jazdy. Warto tutaj zdecydować się na akumulatory samochodowe odpowiednie dla pojazdów o podwyższonym zapotrzebowaniu na energię. Zastosowanie zwykłego akumulatora do samochodu z systemem start/stop z pewnością spowoduje szybkie zużycie baterii. Co więcej, może nawet zdarzyć się tak, że będziemy mieć problem z uruchomieniem silnika w trakcie jazdy po mieście. Kierowca powinien dbać o odpowiedni przepływ prądu, jeżeli zależy mu na trwałości baterii. W tym celu powinien regularnie czyścić klemy i bieguny akumulatora oraz chronić je przed korozją, gdyż zabrudzona obudowa także przyspiesza proces samorozładowania.

Akumulator samochodowy należy zamontować tak, aby nie był narażony na drgania, wstrząsy i wibracje. Mają one duży wpływ na przyspieszone zużycie akumulatora. Jak widać, pozwalanie na głębokie rozładowania, zły montaż, narażenie na drgania, korozja, a także problemy z silnikiem i osprzętem mogą doprowadzić każdy akumulator do drastycznego skrócenia żywotności jeszcze przed upływem okresu gwarancji.

Materiał partnera