kabina w kombajnie

Jak dziś wyglądają kabiny w maszynach rolniczych?

Wyposażenie nowoczesnych kabin w maszynach rolniczych, z roku na rok zyskuje na wygodzie i komforcie. Kabiny pełnią niezwykle istotną funkcję podczas pracy w polu – poprzez zapewnienie optymalnych warunków dla operatora, mogą wydłużyć jej czas, wydajność i precyzję. Zajrzyjmy więc do wnętrza kombajnów i ciągników, aby zobaczyć, co oferują nam producenci najnowocześniejszych maszyn i kabin.

Czystość i cisza dzięki szczelności

Praca kombajnem w czasie żniw to wyzwanie dla każdej kabiny. Kurz, pył, plewy i huk próbują wedrzeć się każdą możliwą szparą lub przenikać przez kabinę (dźwięk). Projektanci radzą sobie z tymi przeciwnościami poprzez zastosowanie specjalnych uszczelek gumowych tłumiących drgania i uszczelniających wnętrze. Wytłumienie dźwięku jest efektem pożądanym przede wszystkim ze względu na zdrowie operatora. Uszkodzenia słuchu zachodzą powoli i nie powodują bólu, przez co są trudno zauważalne.

Zapewnienie czystości jest ważne z jeszcze jednego względu. Doradca z firmy Agro-Met zauważa: Wnętrze kabiny to centrum dowodzenia podczas pracy, dlatego wszelki kurz i brud mógłby zanieczyścić urządzenia, doprowadzić do awarii, a w skrajnych przypadkach ograniczyć widoczność odkładając się na szybach.

Doskonała widoczność

Operator musi doskonale panować nad maszyną w czasie pracy i bacznie obserwować maszyny i najbliższe otoczenie. Inżynierowie starają się maksymalnie ułatwić to zadanie, poprzez montaż elektronicznych wycieraczek ze spryskiwaczem, czy też przyciemnianych szyb tylnych. Elektronicznie regulowane lusterka to również spore udogodnienie. Jednak to nie wszystko. Przy większych maszynach nie sposób dostrzec wszystkiego wokół, dlatego też w newralgicznych punktach stosowane są kamery, z monitorem wewnątrz kabiny, na którym wygodnie możemy obserwować interesujący nas proces.

W ciągnikach z ładowaczem dostępne są także kabiny z panoramicznym, przeszklonym dachem. Daje to znacznie szersze pole widzenia, w szczególności, gdy mamy w całości przeszklone drzwi, co także jest często spotykanym rozwiązaniem. W drzwiach i uchylnych szybach montowane są także siłowniki, które znacznie ułatwiają ich otwieranie i zamykanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Optymalna temperatura latem i zimą

W okresie wzmożonej pracy operator zmuszony jest spędzać w maszynie sporą część dnia. W najnowszych kabinach podgrzewany fotel i klimatyzacja jest standardem. Klimatyzacja w maszynach rolniczych jest o tyle istotna, że dodatkowo oczyszcza powietrze wewnątrz. Należy więc pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów, aby cieszyć się czystym powietrzem w trakcie pracy. Natomiast fotele klasy premium posiadają takie udogodnienia jak: aktywny system klimatyczny odprowadzający pot, czujniki i elektronikę dla aktywnej regulacji wagi, zagłówek oraz podłokietniki – za taki komfort zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dodatkowe udogodnienia

Można je określić mianem „gadżetów” – nie są one konieczne do wykonywania danej pracy, jednak podnoszą jej wygodę i oferują nowe możliwości. Tworząc przegląd takich elementów, można wymienić:

  • porty USB do ładowania telefonu i innych urządzeń,
  • chłodzony schowek na żywność i napoje,
  • porty USB i AUX w radiu,
  • technologia Bluetooth,
  • elastyczne paski za fotelem do przechowywania dokumentów.


Mimo tego, że można uznać te elementy za zbędne, to coraz częściej są standardowym wyposażeniem w produkowanych kabinach.

Materiał partnera