samochody

Jak działają skupy samochodów?

Jak rozstać się ze swoim samochodem? Gdy nadejdzie ten czas, właściciel może zdecydować się na trzy rozwiązania. Pierwsze to sprzedaż bezpośrednia osobie zainteresowanej. Drugi sposób wiąże się ze wstawieniem pojazdu do komisu. W obydwu przepadkach znalezienie klienta może okazać czasochłonne. Tylko za pośrednictwem skupu aut można uzyskać gotówkę od ręki. Warto więc poznać, jak działają firmy skupujące pojazdy.

Sprzedaż bezpośrednia wiąże się z długotrwałym poszukiwaniem klienta, umieszczaniem płatnych ogłoszeń na różnego typu stronach internetowych i platformach handlowych oraz poświęcaniem cennego czasu na spotkania z niezdecydowanymi klientami. Pojazdy pozostawione w komisach mogą czekać na chętnego bardzo długo. Właściciel nie tylko traci na zamrożeniu gotówki, ale również na utracie wartości pojazdu wynikającej z upływu czasu, tym bardziej że auto w komisie może być sprzedawane nawet miesiącami.

Jak to funkcjonuje i co jest źródłem zysku?

Firmy zajmujące się skupem samochodów używanych oferują sprzedającym gotówkę w chwili podpisania umowy. Następnie auta są sprzedawane po wyższej cenie. Różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży pojazdów jest zyskiem przedsiębiorstwa. Skup aut należy traktować jak kupującego, a nie pośrednika w sprzedaży. Po podpisaniu umowy dotychczasowy właściciel zrzeka się praw do pojazdu, a skup aut staje się nowym posiadaczem samochodu. Skup samochodów zazwyczaj inwestuje w pojazd, poddając go dokładnym zabiegom kosmetycznym i przygotowuje do dalszej sprzedaży.

„Niektórym skup aut kojarzy się niesłusznie z zakupem pojazdów zniszczonych i do kasacji. Nic mylnego. Dobre firmy kupują samochody w każdym stanie. Zainteresowane są pojazdami używanymi w dobrej kondycji, ale także autami do renowacji lub remontu. Oczywiście ceny samochodu będą zależały od wielu czynników, również od stanu technicznego pojazdu” – wyjaśnia pracownik firmy Skup aut Warszawa.

Wycena i podpisanie umowy

Ważnym momentem dla każdego klienta sprzedajnego auto jest wycena pojazdu. Aby ją przeprowadzić, pracownicy skupu dokładnie oglądają i sprawdzają samochód. Na tej podstawie są w stanie zaproponować kwotę zakupu. Wycena auta nie narzuca sprzedającemu żadnych zobowiązań. Może on w każdej chwili zrezygnować z transakcji.

Momentem wiążącym jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Jest to standardowa umowa, w której zbywca zrzeka się praw do pojazdu na rzecz skupu samochodów. Mimo że skupy samochodów są doświadczone i mają dużą wiedzę prawną, warto jednak dokładnie przeczytać treść umowy i nanieść ewentualne poprawki. Po podpisaniu umowy skup aut zobowiązany jest do natychmiastowej wypłaty gotówki, zgodnie z treścią umowy.

Podstawowym atutem tej formy sprzedaży samochodów jest sprawne załatwienie formalności i szybki dostęp do gotówki. Właściciel nie traci cennego czasu na żmudne poszukiwanie klienta. Sprzedaje pojazd do skupu i nie musi już interesować się dalszymi losami samochodu. Skup aut na życzenie klienta może również wypowiedzieć umowę polisy OC.

Zwłaszcza w tym przypadku, powiedzenie łączące czas i pieniądz ma wyjątkowe uzasadnienie. Warto przeanalizować wszystkie trudności, jakie można napotkać podczas sprzedaży auta i zdecydować się na najprostszą i najszybszą formę. Sprzedaż pojazdu do skupu aut oszczędza mnóstwo czasu i zapewnia szybki dostęp do gotówki. I to są najważniejsze zalety tej formy transakcji.

Materiał partnera