Czyszczenie tapicerki samochodowej

Jak doczyścić zabrudzenia na tapicerce samochodowej?

Bez względu na to, z jakich materiałów jest wykonana tapicerka samochodowa, należy o nią dbać. Poza codzienną profilaktyką i rutynowym sprzątaniem równie ważne jest czyszczenie jej z różnych plam i zabrudzeń, które pojawiają się w czasie użytkowania pojazdu. Na szczęście większość kłopotliwego brudu bardzo łatwo usuwa się za pomocą środków, które każda osoba ma w szafce kuchennej.

Jak dbać o tapicerkę na co dzień?

Tapicerka samochodowa powinna być sprzątana regularnie. Raz na dwa tygodnie powinno się dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu, pamiętając o zakamarkach pod i między fotelami. W pojeździe mogą także pojawiać się nieprzyjemne zapachy. W ich usunięciu mogą pomóc specjalistyczne firmy czyszczące. Takie rozwiązanie jest często niezbędne, żeby pozbyć się drobnoustrojów, które pojawiają się zawsze – szczególnie, jeśli przewozi się psa. Eksperci z firmy Baster przypominają, że zabrudzenia nie zawsze są wyraźnie widoczne i raz na pół roku wypada wyprać tapicerkę, żeby nie namnażały się na niej zarazki.

Jak czyścić plamy i inne zabrudzenia?

Wielu właścicieli pojazdów nie przejmuje się plamami, a to poważny błąd. Nieusunięty brud może wchłonąć w siedzenie, przez co stanie się znacznie trudniejszy do wyczyszczenia. Na szczęście najczęściej spotykane uporczywe zabrudzenia można łatwo wyczyścić, stosując dostępne w każdym domu środki.

Do szybkiego pozbycia się zabrudzeń najlepiej zastosować:

  • ocet rozcieńczony wodą, który doskonale spiera plamy z herbaty i soków
  • płyn do mycia naczyń, który świetnie radzi sobie z tłuszczami
  • talk, którym należy posypać plamy z masła i po piętnastu minutach odkurzyć
  • sok z cytryny, który zabija bakterie i błyskawicznie spiera plamy po napojach
  • sodę, którą wystarczy posypać zabrudzenia i sprzątnąć ją po kilku godzinach

Nie można też zapomnieć o chemicznych środków piorących przeznaczonych do tapicerki samochodowej. Są zdecydowanie droższe, niż wymienione wyżej produkty, ale zostały stworzone dla konkretnych materiałów i mogą pomóc w szczególnie trudnych przypadkach. Na rynku dostępne są:

  • płyny w piance, które nakłada się na plamę, a następnie rozprowadza szczotką
  • spraye, które doskonale nadają się do czyszczenia tapicerki, dywaników oraz wnętrza samochodów, a do tego nie zostaje po nich ślad
  • odplamiacze, które są dedykowane do każdego rodzaju zabrudzeń, szczególnie do tych, których nie da się usunąć domowymi środkami

Przy wyborze środka czyszczącego koniecznie zwróć uwagę na to, do jakich materiałów jest przeznaczony. Pozwoli to uniknąć zniszczenia tapicerki.

Materiał partnera