Ładowanie auta elektrycznego

Jak dobrać stację ładowania do lokalizacji?

Nie ulega wątpliwości, że świat zmierza w kierunku elektromobilności już od jakiegoś czasu na najwyższym biegu, a tempo, z jakim cała rzecz się dzieje, każe przypuszczać, że chwila, w której to samochody elektryczne wyprą całkowicie jeżdżące jeszcze dzisiaj spalinowe „kopciuchy”, jest bardzo bliska. Oczywiście jest sporo jeszcze w tej materii do zrobienia, lecz wszytko wskazuje na to, że wkrótce będziemy mogli równie łatwo znaleźć stację ładowania baterii samochodu, jak teraz dystrybutor tradycyjnego paliwa.

Elektryczny samochód, czyli wygoda i czyste środowisko

Można zakładać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że większość z nas patrzy na samochody elektryczne przede wszystkim przez pryzmat ochrony środowiska. Jest faktem niezaprzeczalnym, że zasilanie takich pojazdów jest zeroemisyjne, co rzecz jasna korzystnie wpływa na naszą atmosferę i zwiększa komfort naszego życia w szczególności w dużych aglomeracjach miejskich. Jednak samochód elektryczny niesie z sobą dużo więcej korzyści, a korzystanie z niego jest o wiele wygodniejsze niż z samochodu spalinowego. Silnik „elektryka” umożliwia bardzo dynamiczne przyśpieszenia, nie wymaga stosowania żadnych filtrów, ani nie potrzebuje oleju. Ewentualne wymiany oleju w takim aucie ograniczają się jedynie do skrzyni biegów, co zresztą czyni się stosunkowo rzadko. Oczywiście jesteśmy dopiero na początku drogi w upowszechnianiu „elektromobilności”, a ten jak wiadomo, zawsze jest trudny. Zadaniem obecnie najpilniejszym jest wybudowanie szeroko rozgałęzionej sieci łatwo dostępnych stacji ładowania samochodowych baterii. O tym, jak już dzisiaj i gdzie szukać takich punktów, mówili nam specjaliści z firmy Auto Energia Polska z Poznania.

Gdzie można znaleźć stacje ładowania aut elektrycznych

Należy sądzić, że wraz z poszerzaniem się sieci stacji ładowania baterii samochodowych będzie znacznie szybciej rósł popyt na auta elektryczne. Mimo wszystko ci wszyscy, którzy już są szczęśliwymi posiadaczami takich pojazdów, mogą całkiem bezpiecznie nimi się poruszać, bez obawy o to, że gdzieś w drodze ich baterie się wyczerpią, a oni nie będą mieli gdzie ich doładować. Po pierwsze warto mieć swoją osobistą ładowarkę prądu przemiennego, którą można podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego, takiego, jakie mamy w domu lub garażu. Ciekawą opcją są ładowarki prądu stałego, które wykorzystując typową sieć prądu zmiennego, mogą naładować baterię samochodową w oszałamiająco krótkim czasie.

Po drugie, już dzisiaj istnieje mnóstwo punktów, w których możemy swój samochód doładować. Gniazdka, do których można podpiąć ładowarkę samochodową, znajdziemy z pewnością w wielu różnych firmach, w hotelach, obok większych placówek handlowych oraz usługowych i z całą pewnością na różnych parkingach, a także w przytłaczającej większości tradycyjnych stacji paliwowych.

Materiał partnera