Jak dobrać akumulator do motocykla?

Bez sprawnego akumulatora żaden motocykl nie będzie w stanie funkcjonować. To właśnie on dostarcza prąd stały niezbędny do pracy wielu podzespołów. Podstawową zasadą prawidłowej eksploatacji akumulatora jest jego regularne sprawdzanie i doładowywanie. Zbyt długo nieużywany akumulator motocyklowy rozładuje się i będzie bezużyteczny. Sezon motocyklowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu akumulatora.

Rodzaje akumulatorów motocyklowych

W przypadku motocykli mamy do wyboru kilka standardowych typów akumulatorów, tj.:

• akumulator kwasowo-ołowiowy

Jest to najstarszy i najbardziej klasyczny typ motocyklowego akumulatora. Sprawdza się doskonale w starszych typach motocykli, które nie są przeładowane elektroniką. Posiada on elektrolit, który utrzymywany jest między ogniwami ołowiowymi w stanie płynnym. To sprawia, że szybko paruje, stąd istnieje potrzeba sprawdzania jego naładowania minimum raz w miesiącu. Akumulator ten cechuje się bardzo niską ceną i wysoką dostępnością.

• akumulator żelowy

Jest on rozwinięciem tradycyjnego akumulatora kwasowo-ołowiowego. W odróżnieniu od niego elektrolit został zmieszany z krzemionką, co dało konsystencję żelu (stąd wzięła się nazwa akumulatora). Zaletą takiego rozwiązania jest wyeliminowanie parowania wycieków, większa wydajność, odporność na uderzenia, wibracje i niskie temperatury. Żelowe akumulatory motocyklowe bardzo dobrze sprawdzają się w motocyklach posiadających dodatkowe gadżety, np. system ABS, czy nawigację.

• akumulator AGM

Jest to jeden z nowych typów akumulatorów żelowych i różni się od niego tym, że elektrolit jest umieszczony w macie szklanej, co zapewnia szczelność – nawet w przypadku mechanicznego uszkodzenia. Włókno szklane znajduje się między dodatnimi i ujemnymi płytami, w które wsiąka elektrolit. Akumulator ten cechuje się dobrą wytrzymałością i wyższą mocą przy niższym oporze wewnętrznym. Przy jego zakupie dostajemy pustą baterię z zapakowanym w osobny pojemnik elektrolitem. To sprawia, że musimy samodzielnie napełnić baterię. Jest to niezwykłą zaletą, gdyż dzięki temu mamy gwarancję dłuższej żywotności.

• akumulator litowo-jonowy

Technologia litowo-jonowa jest doskonale znana w branży elektronicznej. Jednak od niedawna wykorzystuje się ją również do produkcji akumulatorów motocyklowych u najlepszych światowych producentów. Są one lekkie i mają większą gęstość energii niż inne. Akumulator litowo-jonowy może być zamontowany w dowolnej pozycji, ponieważ nie posiada kwasu i nie istnieje ryzyko rozlania. Charakteryzuje się także bardzo powolnym procesem rozładowywania i ekspresowym tempem ładowania. Baterie te są idealne do motocykli sportowych, w których istotna jest jak najmniejsza waga. Są jednak najdroższe ze wszystkich wyżej wymienionych akumulatorów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora do motocykla?

Dobierając akumulator wykonany w jednej z powyższych technologii, należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanej maszyny oraz jej zapotrzebowanie na energię.

Kupując akumulator do motocykla, warto zwrócić uwagę na jego wymiary i konstrukcję, czyli położenie biegunów (dodatni i ujemny), które muszą być dostosowane do instalacji elektrycznej motocykla – zauważa ekspert z firmy Baterie Przemysłowe z Warszawy.

Z kolei pojemność i prąd rozruchowy często idą w parze z wymiarami zewnętrznymi akumulatora. Przed jego zakupem warto sprawdzić, jaką baterię zaleca producent naszego motocykla. Im większa jego pojemność skokowa, tym bateria powinna być mocniejsza. Nie zaleca się jednak zakładania słabszych akumulatorów, niż proponuje producent. Baterie motocyklowe najlepiej kupować w sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego typu produktów, ponieważ to właśnie tam możemy liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego akumulatora.

Materiał partnera