Szyby samochodowe zimą

Jak dbać o szyby w samochodzie zimą?

Zimą dbanie o wszystkie elementy samochodu jest szczególnie ważne. Odpowiednie zabezpieczenie szyb nie tylko przyspiesza poranne uruchamianie pojazdu, lecz także chroni je przed uszkodzeniami wynikającymi z zalegania śniegu i lodu. W tym celu warto zastosować konkretne akcesoria i techniki. W jaki sposób można skutecznie ochronić szyby samochodowe w sezonie zimowym?

Szybsze odśnieżanie

Odśnieżanie całego pojazdu jest obowiązkiem każdego kierowcy, a pozostawienie śniegu lub lodu na szybie, lusterkach bądź dachu może skutkować naliczeniem mandatu. Nie wszyscy mają jednak czas na poranne czyszczenie samochodu. Wiele osób rozwiązuje ten problem poprzez trzymanie auta w garażu lub w specjalnej wiacie, jednak nie zawsze można pozwolić sobie na takie udogodnienie. Co w sytuacji, gdy Twój samochód musi stać na zewnątrz, a Ty nie chcesz przeznaczać kilkunastu minut każdego poranka na jego odśnieżanie?

Bardzo popularnym produktem w sezonie zimowym są maty zabezpieczające przed pojawianiem się lodu i zbieraniem śniegu na przedniej szybie. Wystarczy rozłożyć płachtę na samochodzie, dzięki czemu zostanie on skutecznie ochroniony przed oblodzeniem wymagającym dokładnego skrobania. Niektórzy decydują się jednak na nieco bardziej innowacyjne rozwiązania,

– W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się także warstwa hydrofobowa stosowana w przypadku wszystkich szyb. Pozwala ona na znacznie łatwiejsze usuwanie lodu z powierzchni szkła, jednocześnie uniemożliwiając przyleganie innych zabrudzeń. Takie rozwiązanie jest jednak tymczasowe i trzeba powtarzać je co kilka miesięcy – mówi specjalista z firmy Aga-Pol oferującej naprawy szyb samochodowych.

Nie zapominaj o wycieraczkach i nadmuchu

Problemem może być również osadzanie się lodu na wycieraczkach. Jeśli stosujesz specjalne maty, ten element pojazdu jest chroniony przed niskimi temperaturami. Natomiast w sytuacji, gdy stawiasz na warstwę hydrofobową, konieczne jest dodatkowe zadbanie o wycieraczki.

Często popełnianym błędem jest stosowanie płynu do spryskiwaczy, który nie został stworzony z myślą o sezonie zimowym. Wilgoć gromadząca się na wycieraczkach zamarza, co może powodować ich poważne uszkodzenie. Przed zimą warto sprawdzić stan poszczególnych elementów samochodu i zlecić ewentualną naprawę w profesjonalnym serwisie.

W przypadku szyb samochodowych należy zadbać również o to, by nie parowały podczas jazdy. W tym celu warto sprawdzić działanie układu nadmuchu ciepłego powietrza. Dzięki odpowiednim ustawieniom taki system może pomóc poradzić sobie z pojawianiem się pary na szybie, która zmniejsza widoczność i powoduje niebezpieczeństwo na drodze.

Materiał partnera