lakier samochodowy jak dbac

Jak dbać o nadwozie samochodowe?

Nadwozie jest częścią samochodu, która okrywa wszystkie jego podzespoły. To właśnie po zabudowie auta wszyscy poznają, z jaką marką mają do czynienia. Ten element auta świadczy również o ogólnym stanie pojazdu, dlatego trzeba o niego dbać. Szczególnie jest to ważne po porze zimowej, kiedy sól z drogi może źle działać na stalowe elementy nadwozia. Co robić, żeby samochód wyglądał dobrze z zewnątrz?

Jak zadbać o auto po zimie?

 Warstwa lakieru na karoserii jest szczególnie narażona na uderzenia drobnych kamyków odpryskujących z powierzchni drogi. W miejscu takich mikrouszkodzeń, po zimie może pojawić się rdza. Duże szkody powoduje też piasek i sól, sypana zimą na śliską jezdnię. Specjaliści radzą, aby się do tego przygotować już przed zimą, aby uniknąć sporych wydatków na wiosnę. Jednak spora część kierowców dopiero o tej porze widzi skalę zniszczeń. Mimo to, najczęściej tylko ogranicza się do gruntownego umycia auta.

 Tak o tym mówi ekspert z firmy Kolor MOTiP, której profil działalności to szeroko pojęta kosmetyka i odnawianie samochodów:

Kierowcy często ograniczają się do umycia samochodu zarówno przed zimą jak też po niej. A przecież to nie wystarcza. Najlepiej zakonserwować auto i zabezpieczyć wszelkie ubytki w powłoce lakieru. Zazwyczaj wymaga to dokładnego oglądu, ale dzięki zareagowaniu na czas, wystarczają zabiegi we własnym zakresie.

 Na rynku można znaleźć dużo produktów przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji samochodów, przeznaczonych do używania cały rok. Najczęściej są to środki antykorozyjne w postaci aerozoli oraz pojemników ze specjalnym pędzelkiem, co znacznie ułatwia aplikację. Trzeba pamiętać, że wszystkie zabiegi konserwujące trzeba przeprowadzać po starannym umyciu auta.

Jakie zabiegi zbawiennie wpływają na stan nadwozia?

 Aby zacząć jakiekolwiek zabiegi pielęgnacyjne samochodu, trzeba go dokładnie oczyścić z soli i innych zanieczyszczeń. Umyć należy również podwozie. Dopiero wtedy można użyć farby antykorozyjnej lub lakieru do pokrycia ewentualnych ubytków. Podczas kładzenia koloru warto dobrze wybrać odcień, kierując się oznaczeniami producenta.

 Jeżeli oryginalny lakier na karoserii jest jeszcze w dobrym stanie, można wykonać woskowanie. Jest to nie tylko poprawiający estetykę zabieg. Wosk tworzy warstwę ochronną przed działaniem warunków atmosferycznych i chroni przed lżejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ułatwia również mycie, bo brud trudno się przylepia do nawoskowanej powierzchni.

 Bardzo popularnym ostatnio zabiegiem jest foliowanie karoserii. Polega to na dokładnym pokryciu lakieru bezbarwną folią, która stanowi pewną ochronę przed większością niszczących czynników. Warstwa folii chroni też przed płowieniem koloru i nadaje mu połysk.

Materiał partnera