Serwis klimatyzacji w aucie

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Ciężko sobie wyobrazić współczesny samochód bez dobrej klimatyzacji. Kiedyś uznawana za luksus, obecnie znajduje się nawet w starszych modelach aut. To niezwykle cenne urządzenie, nie tylko dlatego, że zapewnia przyjemny chłód wewnątrz pojazdu nawet w najgorsze upały. Poza tym wydajna klimatyzacja osusza, filtruje powietrze i oczyszcza je z wirusów, alergenów, grzybów i bakterii. Jak więc o nią dbać, aby była sprawna przez lata?

Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

Czy wiesz, że samodzielnie możesz wydłużyć żywotność klimatyzacji nawet o kilka lat? Ponadto zrobisz to za darmo, stosując tylko kilka sztuczek. O jakich mowa?

  • Wietrz auto – zanim uruchomisz klimatyzację i wyruszysz w trasę, otwórz wszystkie drzwi lub okna na szerz i przewietrz wnętrze pojazdu. W ten sposób wyrównasz temperaturę i zredukujesz nagrzanie auta. Klimatyzacja szybciej schłodzi powietrze, nie będzie musiała też pracować na najwyższych obrotach.

Regularnie włączaj klimatyzację, również zimą – kiedy klimatyzacja nie jest używana, olej rozprowadzany przez czynnik chłodzący osadza się na elementach urządzenia. Przekłada się to na gorszą pracę sprężarki, gdyż nie zostaje ona dostatecznie nasmarowana. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu włączać klimatyzację na 10-15 minut, by nie dopuścić do jej dłuższego zastoju –  mówi specjalista z firmy Auto-Trans.

  • Wymień osuszacz – jeśli często wyruszasz w trasy, warto raz na dwa-trzy lata wymienić ten element z pomocą specjalistów. Sprawny osuszacz zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która jest pożywką dla wirusów, bakterii, pleśni i grzybów.
  • Stosuj środki do czyszczenia klimatyzacji – producenci oferują specjalne preparaty, które eliminują nieprzyjemne zapachy i powierzchownie czyszczą urządzenie. To dodatkowa forma wsparcia, nie zastąpi ona jednak regularnych przeglądów klimatyzacji i jej profesjonalnego czyszczenia.

Serwis klimatyzacji – na czym polega?

Minimum raz w roku należy też zgłosić się do profesjonalnego serwisu klimatyzacji, w którym fachowcy wyczyszczą urządzenie, naprawią ewentualne usterki, sprawdzą szczelność klimy oraz uzupełnią czynnik chłodzący. Odpowiednio przeprowadzony przegląd wydłuża żywotność całej instalacji i zapewnia jej najlepszą efektywność oraz wydajność.

Warto zgłosić się do renomowanego serwisu, który dysponuje odpowiednim sprzętem przeznaczonym do serwisowania oraz częściami zamiennymi. Fachowcy powinni mieć stosowne uprawnienia i doświadczenie, będące gwarancją bezpiecznego przeglądu klimatyzacji.

Materiał partnera