dbanie o akumulator w samochodzie

Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Akumulator to bardzo ważna część każdego samochodu. To dzięki niemu kierowcy bez problemu mogą odpalić samochód i rozpocząć jazdę. Jednak często się zdarza, że akumulator jest zapominanym przez kierowców elementem, a zainteresowanie nim występuje zazwyczaj w momencie problemów z rozruchem silnika. Aby uniknąć takich wypadków należy przez cały rok dbać o odpowiedni stan akumulatora samochodowego. Jak to zrobić?

Dlaczego sprawny akumulator samochodowy jest tak ważny?

Akumulator zapewnia źródło energii elektrycznej w samochodzie. Jest on odpowiedzialny za prąd stały, którego samoistnie nie wytwarza, a przechowuje w formie energii chemicznej. Dzięki sprawnemu akumulatorowi urządzenia elektryczne w samochodzie są zasilane, podczas gdy silnik jest wyłączony.

Jak tłumaczy ekspert z hurtowni motoryzacyjnej Polamel: Sprawny akumulator ładuje się samoistnie podczas jazdy. Dlatego w przypadku, gdy samochód używany jest bardzo sporadycznie będzie konieczne, aby co jakiś czas naładować akumulator. Jeśli o tym zapomnimy, a akumulator rozładuje się całkowicie, to takie postępowanie przyczynia się do skrócenia czasu żywotności akumulatora nawet trzykrotnie. Warto również pamiętać, że aby nie uszkodzić akumulatora podczas ładowania, należy robić to zgodnie z informacją producenta oraz z wykorzystaniem prostownika o określonej mocy.

Czystość ma znaczenie

Na długą i prawidłową pracę akumulatora samochodowego ma wpływ również utrzymanie jego czystości. Warstwa brudu na akumulatorze może przyczyniać się do szybszego rozładowywania, a zaśniedziałe klemy mogą być przyczyną nieprawidłowego ładowania akumulatora podczas jazdy. W efekcie akumulator nie będzie w stanie uruchomić rozrusznika oraz silnika. Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu wyczyścić powierzchnię akumulatora oraz zakonserwować klemy i zaciski.

Odpowiedni akumulator

Akumulator, który zostanie zamontowany w samochodzie musi spełniać zalecenia, jakie rekomenduje producent pojazdu. Szczególnie ważne jest, aby pojemność akumulatora nie była mniejsza od zalecanej przez producenta samochodu. Dobrą praktyką jest wybieranie akumulatora samochodowego o nieco większej pojemności. Warto również zwrócić uwagę na wybór producenta akumulatora. Lepszym rozwiązaniem jest wybranie sprawdzonego modelu, nawet jeśli jest on nieco droższy. Dzięki temu zyskuje się pewność, że akumulator będzie służył przed długi czas i nie będzie konieczności jego wymiany po roku, czy dwóch latach użytkowania.

Materiał partnera