opony do maszyn budowlanych

Jak czytać oznaczenia opon do maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane to grupa wyspecjalizowanych urządzeń wykorzystywanych w robotach budowlanych. Niektóre z nich poruszają się na gąsienicach, inne na kołach uzbrojonych w wytrzymałe opony. Wybór ogumienia do maszyn budowlanych zależy od wielu czynników. Warto więc wiedzieć, jak wybrać najwłaściwszą oponę i jak czytać znajdujące się na niej oznaczenia.

Czym charakteryzują się opony do maszyn budowlanych?

Do maszyn budowlanych stosuje się specjalne ogumienie zaprojektowane z myślą o jak największej skuteczności działania i wytrzymałości. Opony przemysłowe przeznaczone są do ładowarek, koparek, wózków widłowych, równiarek, wozideł i innych maszyn. Swoimi parametrami muszą sprostać wielu wyzwaniom, dlatego ich budowa i rodzaj bieżnika dostosowane są do rodzaju wykonywanej pracy. Według opinii specjalistów producenta opon Magna Tyres Group z Rudawy właściwie dobrane opony gwarantują pożądane właściwości jezdne oraz skuteczność wykonywania zadań.

Oznaczenia rozmiaru opon przemysłowych

Wszystkie informacje dotyczące parametrów opony znajdują się na jej boku. Można dowiedzieć się, kto jest producentem opony, kiedy została wyprodukowana (cztery cyfry określają tydzień oraz rok produkcji) i jaki jest jej numer seryjny. Najważniejszą jednak informacją jest rozmiar opony. Szerokość i średnicę opon przemysłowych podaje się w calach. Dla przykładu opony o rozmiarze 23.5R25 mają 23,5 cala szerokości i średnicę felgi 25 cali. Litera „R” oznacza oponę radialną. Ma ona odmienną budowę niż opona diagonalna, przez co nabiera innych cech. Opony radialne mają większą wytrzymałości i nośność oraz lepsze zdolności trakcyjne. Są bardziej elastyczne, co zwiększa kontakt z nawierzchnią podczas jazdy po łuku oraz poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni.

Klasa opon i inne oznaczenia

Na boku opony oprócz rozmiaru znajduje się informacja o klasie produktu. Litery L, E, G lub C wskazują na zastosowanie opon do różnego typu pojazdów, gdzie G oznacza równiarki, E wozidła, L ładowarki, a C walce. Warto przy tym zaznaczyć, że dostępne są też uniwersalne modele multi-service, przeznaczone do kilku rodzajów maszyn. Na oponie znaleźć można także oznaczenie M-TERRAIN opisujące opony wyposażone w asymetryczny bieżnik przeznaczone do maszyn pracujących w miękkim i błotnistym terenie, wzmocnione dodatkową warstwą ochronną i wykazujące wysoką odporność na przecięcia lub oznaczenie M-SNOW dla opon z otwartym, samoczyszczącym bieżnikiem przystosowanych do śliskich powierzchni pokrytych śniegiem lub błotem, również wzmocnionych warstwą ochronną i odpornych na przegrzanie przy wysokich prędkościach.

Materiał partnera