alcantara samochodowa tapicerka czyszczenie

Jak czyścić alcantarę, żeby jej nie zniszczyć?

Alcantara to estetyczny i trwały materiał, który jest miły w dotyku i wygodny w użytkowaniu. Nie powinno więc dziwić, że jest coraz częściej wykorzystywany do produkcji tapicerek samochodowych. Aby zachować świeży wygląd i dobrą kondycję tapicerki z alcantary, trzeba o nią właściwie dbać. Jak czyścić alcantarę, żeby jej nie zniszczyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Pielęgnacja alcantary 

Alcantara charakteryzuje się bardzo drobną strukturą. Wizualnie i w dotyku przypomina skórę typu nubuk, przez co jest często mylona z prawdziwą skórą. W rzeczywistości alcantara jest materiałem sztucznym, więc wykonaną z niej tapicerkę należy czyścić w podobny sposób, co inne tapicerki materiałowe. Czyszczenie alcantary polega przede wszystkim na jej regularnym odkurzaniu. Unikaj jednak zbyt mocnego tarcia, by nie zniszczyć materiału. Delikatnie rozczesz włókna alcantary pod włos przy użyciu szczotki, a następnie jeszcze raz odkurz tapicerkę.

Podczas pielęgnacji alcantary mogą pojawić się na niej zmechacenia. Większych pozbędziesz się za pomocą pada szlifującego, a mniejszych przy użyciu zwykłej maszynki do golenia. Do odświeżenia zakurzonej alcantary użyj lekko zwilżonej bawełnianej szmatki. Co jakiś czas płucz ją i wykręcaj, aby nie wcierać brudu. Możesz też zastosować specjalny środek do czyszczenia alcantary, który kupisz na przykład w sklepie internetowym firmy Detailing Warriors. Do jego nałożenia użyj miękkiej gąbki – dzięki temu nie przemoczysz materiału. Na koniec jeszcze raz przeczesz alcantarę pod włos i pozostaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, ale nie na pełnym słońcu, aby nie zesztywniała.

Usuwanie plam z alcantary 

Jeśli poplamisz tapicerkę z alcantary, działaj jak najszybciej – najlepiej nie dłużej niż 30 minut od pojawienia się zabrudzenia. Najpierw pozbądź się substancji, która spowodowała plamę: możesz użyć do tego łyżeczki, szpatułki czy chłonnej szmatki. Uważaj, żeby jej nie wetrzeć, bo spowoduje to rozprzestrzenienie się plamy w głąb materiału. Większości drobnych zabrudzeń pozbędziesz się za pomocą miękkiej bawełnianej ściereczki i wody (letniej w przypadku plam po jedzeniu i napojach, zimnej w przypadku plam pochodzenia biologicznego) oraz środka do czyszczenia alcantary.

Pranie alcantary 

Tapicerkę z alcantary możesz prać, o ile poszycie da się zdjąć. Ustaw pranie na 30 stopni i użyj delikatnego detergentu bez dodatku chloru. Ewentualne wszyte rzepy zabezpiecz za pomocą taśmy, ponieważ mogą przyczepiać się do materiału i zaciągać go, a w konsekwencji zniszczyć. Po wypraniu pozostaw alcantarę do wyschnięcia w przewiewnym i zacienionym miejscu. Nie wyciskaj jej i nie odwirowuj ani nie dosuszaj w żaden sposób. Tapicerkę z alcantary możesz też prać metodą ekstrakcyjną z zastosowaniem letniej wody.

Materiał partnera