piora wycieraczek samochodowych wymiana

Jak często wymieniać pióra wycieraczek w samochodzie?

Nie tylko doświadczeni kierowcy wiedzą, jak ważna jest dobra widoczność podczas jazdy. Dlatego zawsze przed wyruszeniem w trasę zadbaj o czystość szyb w aucie. To jednak nie wystarczy. Pamiętaj także o wycieraczkach, które zapewniają przejrzystość przedniej szyby samochodowej podczas opadów atmosferycznych. Dowiedz się, jak często wymieniać w nich pióra.

Wycieraczki w samochodzie a bezpieczeństwo jazdy

Budowa mechanizmu wycieraczek samochodowych jest wyjątkowo prosta. Składa się on z silnika elektrycznego, układu dźwigni, ramienia oraz piór. Wycieraczki połączone są z układem spryskiwania szyb i systemem sterowania. Zadaniem wycieraczek samochodowych jest oczyszczanie przedniej i tylnej szyby z warstwy wody wraz z zanieczyszczeniami. Zapewnia to dobrą widoczność podczas jazdy oraz przy cofaniu pojazdu. Choć statystyki nie obejmują kategorii wypadków spowodowanych złą widocznością, to jednak wyobraźnia podpowiada, że niedostateczna przejrzystość przedniej szyby w samochodzie z pewnością przyczynia się do znacznego obniżenia bezpieczeństwa jazdy.

Jak działa pióro wycieraczek?

Pióro wycieraczek zbudowane jest z podłużnej listwy gumowej o specjalnie zaprojektowanym profilu osadzonej w konstrukcji nośnej. Guma wycieraczek musi bardzo dokładnie przylegać do powierzchni szkła. Dociskane specjalną sprężyną ramię, zapewnia równomierny docisk pióra i sprawia, że element gumowy przesuwa się po szybie samochodowej. Budowa ostrza wycieraczek pozwala zgarniać wodę, nie pozostawiając za sobą filmu wodnego. Producenci piór wycieraczek prześcigają się w różnego typu rozwiązaniach dotyczących profilu listwy gumowej oraz zastosowanego materiału. Jak wyjaśniają eksperci hurtowni z częściami samochodowymi S-auto z Wrocławia, pióra wycieraczek można podzielić na:

  • szkieletowe, czyli klasyczne,
  • płaskie o aerodynamicznym kształcie,
  • hybrydowe, czyli płaskie o dodatkowych załamaniach.

Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe używane są przez cały rok, ale najintensywniej w sezonie jesiennym i zimowym. Choć gumowa część pióra wykonana jest ze specjalnej mieszanki, to jednak po pewnym czasie traci swoje właściwości. Wówczas wycieraczka przestaje zbierać wodę, a na powierzchni szyby tworzą się smugi. Nadmiernie zużyte pióra wycieraczek pracują nierówno i mogą doprowadzić nawet do głębokich zarysowań szyby. Dlatego warto obserwować pracę wycieraczek i w razie konieczności wymienić pióra na nowe. Mechanicy samochodowi zalecają, wymianę tego elementu przynajmniej raz na pół roku, najlepiej na początku jesieni i po ziemie.

Materiał partnera