Wymiana opon w motocyklu

Jak często należy wymieniać opony w motocyklu?

Wymiana opon to jedna z tych czynności, o której trzeba pamiętać podczas cyklu eksploatacyjnego motocyklu. Jesteś właścicielem lub właścicielką „dwóch kółek”? W takim razie koniecznie zadbaj o ten aspekt swojej motorowej przygody. W grę wchodzi nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje i pozostałych uczestników ruchu. Jak często trzeba wymieniać ogumienie?

Żywotność opony motocyklowej – ogólne zasady

Standardowa żywotność opon motocyklowych obliczana jest na około 15 tysięcy kilometrów. Wiele zależy zatem od tego, jak często poruszasz się motocyklem. Może to być kwestia roku, a może też i kilku lat.

Wspomniany okres może się jednak skracać w zależności od takich zmiennych jak prędkość jazdy, jakość ogumienia, typ nawierzchni czy model pojazdu. Niekiedy okres eksploatacji wynosi około 5 tysięcy kilometrów.

Jeśli nie jesteś pewien/pewna, co jaki okres zmieniać opony, przyjmij dla pewności zasadę dwóch sezonów. Oczywiście przy założeniu, że nie jeździsz na przykład tylko raz w miesiącu, ale nieco częściej.

Co ma wpływ na żywotność opon motocyklowych?

Na żywotność opon w motocyklu ma wpływ wiele równocześnie występujących czynników. Należą do nich:

  • wiek ogumienia,
  • sposób jazdy,
  • średnia prędkość,
  • sposób magazynowania opon,
  • ciśnienie w ogumieniu,
  • warunki atmosferyczne,
  • ciężar dwukołowca,
  • rodzaj dróg, po jakich porusza się motocykl.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat czasu eksploatacji ogumienia motocyklowego, bo każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Doświadczony motocyklista na pewno będzie już w stanie określić, kiedy nadchodzi czas na wymianę lub naprawę opon. Lublin to miasto, w którym można zlecić tego typu działania u profesjonalistów, na przykład w firmie MotoPasja24.

Na co jeszcze zwracać uwagę w kontekście żywotności opon? Na pewno warto uwzględnić także średnią roczną temperaturę, działanie promieniowania ultrafioletowego czy nawet producenta opony.

Wymiana czy naprawa?

Wymiana opon oraz ich naprawa to dwie różne czynności. To, na co się zdecydować, zależy od stopnia zużycia ogumienia motocyklowego.

Na pewno to drugie jest korzystniejsze cenowo. Jeśli nie chcesz kupować całkiem nowego modelu, bo na przykład chcesz zaoszczędzić pieniądze, a dodatkowo wierzysz w ideę recyklingu, to naprawa opon w MotoPasja24 będzie dobrym wyborem.

Z kolei wymiana to taka usługa wulkanizacyjna, która bywa ostatecznością. Sprawdza się w sytuacji, gdy opona jest już bardzo zużyta, nie nadaje się do dalszej jazdy, a próby jej regeneracji nie mają sensu.

Materiał partnera